Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը`Ալիեւին. այլեւս չասեք կվերցնենք Ղարաբաղը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին հանդես է եկել ղարաբաղյան ճակատում վերջին օրերին ադրբեջանական բանակի ձախողված ռազմական գործողությունների հետ կապված երկրի քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարությանն ուղղված քննադատական հայտարարությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով azadliq.info լրատվական կայքը, Քերիմլին Facebook-ի իր էջում հիշեցրել է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղը «վերագրավելու» մասին ամեն օր հորջորջվող «Պետք լինի, Ղարաբաղը կվերցնենք» արտահայտությունը, եւ հարց տվել նրանց. «Բա ինչու՞ չկարողացաք վերցնել»:
«Եթե խոսում եք բանակի բարձր պատրաստվածության, անկախ կրոնական, էթնիկ տարբերություններից հասարակության միասնականության, աշխարհի, հարեւանների, հատկապես` Թուրքիայի բարձր մակարդակի աջակցության, հակառակորդի դժվար վիճակում եւ խուճապի մեջ լինելու մասին, ապա ինչու՞ չկարողացաք կատարել ձեր «պետք լինին»: Խնդրում եմ, այլեւս «Պետք լինի…» տեսակի արտահայտություններ մի արեք, դա լուրջ չի ընդունվելու», -Ադրբեջանի քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարությանն ուղղված ուղերձում նշել է Ալի Քերիմլին:
Ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 3 հետեւակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 7 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS.The leader of Azerbaijani Popular Front party Ali Karimli has made a critical statement to the country’s political and military authorities about the failed military operations of the Azerbaijani army in recent days in Karabakh.
As “Armenpress” reports citing azadliq.info, Karimli in his Facebook page reminded the statement of the Azerbaijani authorities “If needed, we will take Karabakh” which was repeated every day by senior Azerbaijani officials, and asked them a question: “So why couldn’t you take it?”
“If you are talking about the high-readiness of the army, regardless of religious, ethnic differences, the national unity, about the world, the neighbors, especially about the high level of support of Turkey, a difficult and panic situation of the adversary, so why couldn’t you do your “if necessary”. Please, no longer use the “if necessary” expression, it will not be taken seriously”, Ali Karimli stated in his speech to Azerbaijani political and military authorities.
On April 1-5 as a result of the crushing counterattacks by the Armenian side against the military aggressions towards the Nagorno Karabakh Azerbaijan lost 2 helicopters, 24 tanks, 3 infantry fighting vehicles, 7 UAVs, 1 21-MM multiple rocket launcher system. During military operations the Azerbaijani armed forces had more than 300 causalities, nearly 2000 wounded.