Նախագահը Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 31-ին Բոստոնից ժամանել է Վաշինգտոն, որտեղ նույն օրը Սպիտակ տանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ, ով ՀՀ Նախագահին հանդիպել էր նաև գրեթե մեկ տարի առաջ` 2015թ. մայիսի 7-ին, Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքի առիթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերությունները մշտապես վերընթաց զարգացում են ապրում համատեղ ջանքերի ու փոխադարձ քաղաքական կամքի շնորհիվ և գոհունակությամբ են փաստել, որ ներկայումս երկկողմ միջպետական հարաբերությունների օրակարգը ներառում է ամենատարբեր ոլորտներ՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, անվտանգության, որոնց շրջանակներում տարեցտարի երկու երկրները նոր ձեռքբերումներ են արձանագրում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գնահատմամբ` փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ հայ-ամերիկյան գործընկերությունն այժմ գտնվում է երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ ամենաբարձր մակարդակի վրա, որի մասին են վկայում նաև վերջին տարիների տարբեր մակարդակի փոխայցելությունները: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների օժանդակությունը` ուղղված ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին:
Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է նաև ԱՄՆ դերակատարումը տարածաշրջանային անվտագության և կայունության պահպանման գործում, հատկապես՝ ԱՄՆ ակտիվ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպմանը հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, անդրադարձ է եղել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի իրավիճակին, միջազգային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, մերձավորարևելյան տարածաշրջանի զարգացումների շուրջ:
ՀՀ Նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու գործում հայկական կողմը ապավինում է միջազգային հանրության և հատկապես համանախագահող երկների ակտիվ միջամտությանը` ձեռնարկելու գործուն քայլեր, քանի դեռ դրանք կարող են որևէ բան փոխել:
Նախագահ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսականների՝ ԼՂ հիմնախնդրի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության և խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ակտիվ ջանքերի համար: Վերջիններիս կողմից իրականացվող քայլերը, ըստ Նախագահի, օրինակելի կարող են լինել շատ այլ երկրների խորհրդարանականների համար:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում խիստ մտահոգված են երկրի անմիջական հարևանությամբ ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությամբ և խստորեն դատապարտում են այն: Նախագահը ցավով է նշել, որ տեղի ունեցող վայրագությունների հետևանքով սպանվում և փախստական են դառում նաև Իրաքում և Սիրիայում բնակվող բազմաթիվ հայեր, վնասվում և ոչնչացվում են տարածաշրջանում բազմադարյա հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության նմուշները:
Փոխնախագահ Բայդենը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը` Սիրիայից մեծ թվով փախստականների ապաստան տալու և սիրիահայերի համար կենսագործունեության հնարավոր պայմաններ ստեղծելու համար:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ Միջին Արևելքում փոքրամասնությունների խնդիրները լուծելու, քրիստոնեական համայնքների վերադարձը խթանելու, նրանց բազմադարյա մշակույթը և ժառանգությունը պաշտպանելու նպատակով գործուն ու արդյունավետ մեխանիզմներ կմշակվեն: Սերժ Սարգսյանը և Ջոզեֆ Բայդենը նաև վստահություն են հայտնել, որ համատեղելով ջանքերը` հնարավոր կլինի դիմակայել առկա մարտահրավերները:

YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS: President Serzh Sargsyan, who is on a working visit in the U.S,  arrived to Washington from Boston on March 31, where he met with US Vice President Joe Biden in the White House. Previously, they met a year ago, on May 7, 2015 in the National Cathedral in Washington during a prayer dedicated to the Armenian Genocide victims.
As "Armenpress" was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Presidential Office, the sides stressed that since the Armenian independence, the United States-Armenia relations are rapidly developing by mutual political efforts, and noted with satisfaction that currently the bilateral relations include various fields, such as, political, economical, humanitarian, security, and that every year new achievements are registered.
By President Serzh Sargsyan’s assessment, the Armenian-American partnership is currently on the highest level in the history through joint efforts, which is evidenced by the visits of different levels of recent years. The President praised the United States' contribution to the economic development and implementation of reforms in various fields of Armenia.
Serzh Sargsyan stressed the importance of the US role in regional security and stability, especially the active involvement of the US in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
In addition to the bilateral relations, the sides discussed the regional situation in the South Caucasus, international problems and challenges. In this context, the sides exchanged views on the Nagorno Karabakh conflict settlement within the OSCE Minsk Group process and developments in the Middle East.
The President noted that the Armenian side relies on the international community and especially the CO-chairing countries to sober up Azerbaijan, take practical steps.
The President expressed his appreciation to the US Congressmen, for the attention and active efforts towards the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. According to the President, steps taken by the Congressmen can be exemplary for parliamentarians of other countries.
Serzh Sargsyan noted that Armenia is extremely concerned about the activities of terrorist groups in the immediate neighborhood and strongly condemns it. The President noted with regret that as a result of the ongoing atrocities many Armenians living in Syria and Iraq are becoming refugees and are being killed, centuries-old spiritual and cultural heritage of the region is being destroyed.
Vice President Biden highly assessed Armenia's efforts in sheltering large numbers of refugees from Syria and creating favorable conditions for their well-being.
The sides expressed hope that effective mechanisms will be implemented to solve the problems of minorities in the Middle East, promoting the return of Christian communities and protection of their centuries-old culture and heritage. Serzh Sargsyan and Joseph Biden also expressed confidence that by combining efforts it will be possible to confront current challenges.