Լուկաշենկոն և Տիգրան Սարգսյանը քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության կատարելագործման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության մասնակից երկրները պետք Է կատարելագործեն այդ ինտեգրացիոն կազմավորումը, որպեսզի այն Եվրամիությունից վատը չլինի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով «Բելտա» գործակալությանը, մարտի 24-ին Մինսկում հայտարարել Է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Մենք հետդարձի ճանապարհ չունենք: Մեզ հարկավոր Է կատարելագործել Եվրասիական տնտեսական միությունը, ստեղծել ԵՄ-ից ոչ վատ միություն: Հակառակ դեպքում մենք մեր մարդկանց վրա դատարկաբանների տպավորություն կթողնենք»,-ասել Է Լուկաշենկոն՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպմանը:
Լուկաշենկոն նշել Է, որ ԵԱՏՄ-ն բավականին շատ հաջողությունների Է հասել, բայց եւ «սուբյեկտիվ, օբյեկտիվ պատճառներով թերություններն ու չլուծված խնդիրներն Էլ շատ են, որոնք պետք Է լուծել»: «Ուստի ստիպված կլինեն ուժերը լարել բոլորը՝ ԵՏՀ-ից մինչեւ նախագահներ ու վարչապետներ, որպեսզի Եվրասիական տնտեսական միությունը հասցվի գործառման բարձր մակարդակի»,-հավելել Է Բելառուսի նախագահը:
Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, մեծ փորձը կարող են նոր խթան հանդիսանալ ինտեգրացիոն պրոցեսներին: «Որպեսզի մեր քաղաքացիները, մեր բիզնեսն զգան այդ ինտեգրացիոն գործընթացների իրական ազդեցությունը»,-ասել է նա` ուշադրություն հրավիրելով աշխարհում լուրջ փոխակերպումների, եվրասիական ինտեգրացիայի նոր մարտահրավերների վրա: «Համատեղ մենք ավելի հեշտ կկարողանանք հաղթահարել այն մարտահրավերները, որոնք ժամանակակից աշխարհը պարտադրում է մեզ»,-նշել է Սարգսյանը` վստահություն հայտնելով, որ Բելառուսի նախագահության ժամանակահատվածի առաջնահերթությունները չեն կորցնում իրենց արդիականությունը, սակայն անելիքները դեռևս շատ են:
ԵԱՏՄ-ն միջազգային ինտեգրացիոն տնտեսական միավորում Է, որն ստեղծվել Է Մաքսային միության եւ Միասնական տնտեսական տարածքի հիման վրա եւ գործում Է 2015 թվականի հունվարի 1-ից: Այժմ ԵԱՏՄ-ի անդամներ են՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը:

YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Union (EEU) should be at least as good as the European Union (EU), Belarus President Alexander Lukashenko said as he met with Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan on 24 March, “Armenpress” reports, citing BELTA.
“There is no turning back. We need to improve the Eurasian Economic Union, this union should be as good as the European Union. Otherwise, our people will think that we are just babblers,” the Belarusian leader stressed. Alexander Lukashenko noted that the EEU which was established within a rather short period of time has reached a lot. “But there are many drawbacks and pending issues which are to be solved due to objective and subjective reasons. All parties, from the Eurasian Economic Commission to the presidents and prime ministers, will have to do their best to advance the Eurasian Economic Union to a brand-new level,” the President said. In 2015, Belarus presided in the EEU and put forward a plan of action to develop the union. Due to various reasons, we did not manage to solve a number of issues, Alexander Lukashenko stated. To a certain extent, it can be explained by the changes in the composition of the Eurasian Economic Commission. “The accession of Kazakhstan to the WTO also had an impact, we had to adapt to it,” the head of state reminded. In spite of these problems, Alexander Lukashenko is optimistic about the future of the Eurasian Economic Union. “The life will compel us to make progress in establishing the union, building the formula we have been always talking about. It is need to ensure the real freedom of markets, capital, and workforce within our borders. Our national problems should not hinder the promotion of common interests and the resolution of pending issues,” the President is convinced.
Tigran Sargsyan, in turn, expressed hope that the efforts to create the single economic space and a huge experience will give a new impetus to the integration processes. “Our citizens and businesses should see real benefits from these activities,” he remarked. Tigran Sargsyan pointed out serious transformations in the world, new challenges for the European integration. “It will be easier for us to cope will all these modern challenges together,” the official said. He expressed confidence that the priorities determined during the presidency of Belarus will remain in the spotlight. However, it is still needed to do a lot, Tigran Sargsyan said.