ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագրի շրջանակում կայացել է համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախաձեռնած «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո, մեկնարկել է փետրվարի 20-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է դասական արվեստի բոլոր ճյուղերի տարածումը՝ համերգների, ցուցահանդեսների եւ այլ միջոցառումների անցկացմամբ:
Առաջին միջոցառումը, որը հանդիսացել է ծրագրի մեկնարկ, «Ղազարոս Սարյանի» լարային քառյակի դասական երաժշտության համերգն է եղել, որը կայացել է Ստեփանակերտում: Համերգի ընթացքում հնչել են հայ եւ արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, մասնավորապես, ծրագրում ընդգրկված են եղել Կոմիտասի, Ռուբեն Ալթունյանի, Մոցարտի, Աստոր Պիացոլլայի, Շտրաուսի, Պուչինիի ստեղծագործություններից: Առաջին համերգը նվիրվել է Արցախի վերածննդի օրվան:
Համերգին ներկա են գտնվել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, հասարակական ու մշակութային գործիչներ, դասական արվեստի երկրպագուներ:
ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը կրթական ու դաստիարակչական է, նպատակ ունի Հայաստանի հանրությանը մոտեցնել դասական արվեստի բոլոր ճյուղերին, նրանց մեջ արթնացնել սերն արվեստի նկատմամբ: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանի Հանրապետության մարզերում եւ Արցախում կիրականացվեն բազմաթիվ միջոցառումներ՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ եւ այլն: Միջոցառումներն իրականացվելու են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո:

Состоялся концерт в рамках программы НС “Распространение классической музыки”
20 февраля стартовала инициированная Национальным Собранием Армении программа “Распространение классической музыки” под высоким покровительством председателя НС Г.Саакяна. В рамках программы намечается распространение всех видов классического искусства – проведением концертов, выставок и других мероприятий.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, первым мероприятием начатой программы явился концерт классической музыки струнного квартета “Лазарь Сарьян”, который состоялся в Степанакерте. На концерте прозвучали произведения армянских и зарубежных композиторов, в частности Комитаса, Рубена Алтуняна, Моцарта, Астора Пьяцоллы, Штрауса, Пуччини. Первый концерт посвящен Дню возрождения Арцаха.
На концерте присутствовали председатель НС Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян, министр культуры НКР Н.Агабабян, депутаты НС НКР, общественные и культурные деятели, почитатели классического искусства.
Программа НС Армении “Распространение классической музыки” – образовательная и воспитательная,   направленная на ознакомление армянского общества со всеми видами классического искусства, на пробуждение в нем любви к искусству. С этой целью в областях Армении и НКР будут проведены многочисленные мероприятия – концерты, выставки, лекции и т.д. Мероприятия будут осуществлены   под высоким покровительством председателя НС Г.Саакяна.