Սիրիայի ԱԳՆ-ն թուրքական զինուժի կրակոցները որակել է որպես ահաբեկիչներին ուղղված աջակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի ԱԳՆ-ն նամակներ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Կի Մունին և Անվտանգության խորհրդին, որոնցում խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքի  ռմբակոծումը, և այն որակում որպես ուղղակի աջակցություն ահաբեկիչներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը:
Փետրվարի 13-ին թուրքական զինուժը Մինխեն ավիաբազայում կրակ է բացել քրդերի ուղղությամբ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն դա բնորոշել է Թուրքիայի անվտանգության դեմ քրդերի քայլերի համարժեք պատասխան և կուսակցության անդամներից պահանջել է հեռանալ Հալեպից հյուսիս ընկած իրենց դիրքերից, ինչը մերժել է քրդական կուսակցության առաջնորդ Սալիհ Մուսլիմը:
Սիրիական կառավարությունը ՄԱԿ-ի կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել անվտանգության ապահովման համար և «վերջ դնել թուրքական ռեժիմի ոճրագործություններին»:

МИД Сирии назвал обстрелы турецких войск прямой поддержкой террористов
МИД Сирии направил письма генсеку ООН Пан Ги Муну и Совету Безопасности, в которых выступил с резким осуждением обстрелов сирийской территории со стороны Турции и назвал их прямой поддержкой террористов, сообщает национальное агентство SANA.
В субботу турецкая артиллерия обстреляла бойцов курдских сил самообороны на авиабазе Миннех и в расположенной поблизости деревне. Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу назвал это ответной мерой в связи с угрозой границам Турции со стороны подразделений сирийской курдской Партии демократического союза (ПДС) и потребовал от ПДС оставить свои позиции к северу от Алеппо, на что лидер партии Салих Муслим ответил отказом.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, сирийские власти призвали ООН принять меры по обеспечению безопасности и "положить конец преступлениям турецкого режима".