Սերբիան հույս ունի այս տարի ազատ առեւտրի պայմանագիր ստորագրել ԵԱՏՄ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիան հուսով Է 2016 թվականին ազատ առեւտրի վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրել ԵԱՏՄ-ի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԴ-ում Սերբիայի դեսպան Սլավենկո Տերզիչը հայտարարել Է «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալությունում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Ակնկալում ենք, որ այս տարի ազատ առեւտրի համաձայնագիր կստորագրվի Եվրասիական տնտեսական միության հետ, այնպես որ Սերբիան համաձայնագիր ունենա ԵԱՏՄ-ի բոլոր անդամների հետ»,-նշել Է նա:
ԵԱՏՄ-ն ստեղծվել Է Մաքսային միության եւ Միասնական տնտեսական տարածքի բազայի վրա եւ գործում Է 2015 թվականի հունվարի 1-ից:
ԵԱՏՄ-ի անդամներն են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ռուսաստանը եւ Ղրղզստանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Serbia hopes to sign FTA with EAEU this year
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Serbia expects to sign a free trade agreement with the Eurasian Economic Union (EAEU) in 2016, the country's ambassador to Russia Slavenko Terzic said onFebruary 12, as quoted by Russian media.
"We plan to increase exports of Serbian agricultural goods to Russia," Terzic said during a press conference in Moscow, TASS informs.
"We expect growth in investments in Serbia’s economy," the diplomat also said.
The EAEU is an economic bloc set up in January 2015 whose members - Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan - enjoy free movement of goods, services, capital and labour.
Serbian president Tomislav Nikolic will visit Moscow on March 9, the diplomat also said. He is scheduled to meet his Russian counterpart Vladimir Putin and Russian patriarch Kirill.
Serbia's close relations with Russia have prompted European officials to stress that considering it is a candidate for EU membership and has opened the first accession talks chapters, the country should also support a common foreign policy.