Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական պետության քայլ է. Արցախում արձագանքում են Ադրբեջանի պահվածքին
Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական պետության քայլ է. Արցախում
արձագանքում են Ադրբեջանի պահվածքին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական, հանցագործ պետության քայլ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով Արցախում ադրբեջանական կողմից դիպուկահարի կրակոցից քաղաքացիական անձի սպանությանը: «Մարդն անասնապահ է և դառնում է Ադրբեջանի թիրախը. սա խոսում է այն մասին, որ մենք գործ ունենք ահաբեկչական պետության հետ: Մի պետության, որը «Իսլամական պետություն»-ից ոչնչով չի տարբերվում: Նա խախտում է բոլոր բարոյական, իրավական նորմերը:
Ադրբեջանը հայտարարում է, թե պահում է հայ պատանդների, որը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ժամանակակից աշխարհում պատանդներ են պահում ահաբեկիչները, հանցագործները, իսկ իրենք պետական մակադակով են դրա մասին հայտնում: Մենք գիտենք, թե ինչպիսի պետության հետ գործ ունենք, բայց միջազգային հանրությունը նույնպես պետք է համարժեք արձագանքի: Դժբախտաբար, այս բանը մենք չենք տեսնում»,-ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը: Մեր այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե արդյոք Ադրբեջանը նման քայլով փորձում է հասարակության ուշադրությունը շեղել արտաքին խնդիրների՞ց, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ադրբեջանական իշխանությունների այդ մոտեցումը միշտ եղել է:
«Ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու տարբերակը միշտ էլ կա՝ հատկապես, երբ կան սոցիալ-տնտեսական լուրջ խնդիրներ: Ալիևի և իշխող վերնախավի համար ձեռնտու է, որ իրենք մեծ զոհեր տան: Դիակները տարբեր գյուղեր բերելով` նրանք դա վերածում են քաղաքական շոուի՝ ցույց տալով, որ ժողովրդի թշնամին հայերն են, ոչ թե կոռումպացված ռեժիմը»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը: Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը վստահեցրեց, որ հայկական զինված ուժերի կողմից սահմանին իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է, ադրբեջանցի զինվորները ետ են շպրտվել, նրանք ունեն բազմաթիվ կորուստներ: Դավիթ Բաբայանի խոսքով, սա իրենց համար ևս մեկ դաս է եղել: Ըստ նրա` որքան նման դեպքերը կրկնվեն, հակառակորդը ստանալու է համարժեք պատասխան:
Հակառակորդի կողմից փետրվարի 11-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տեսակի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել քաղաքացիական անձ, ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի հովիվ, 1962թ. ծնված Հակոբ Համբարձումյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

Targeting civilian is an action of terrorist country: Artsakh responds to Azerbajani behavior
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Targeting civilian is an act of terrorist and criminal country, Spokesperson of the President of the Artsakh Republic David Babayan expressed such an opinion in the interview with “Armenpress” referring to the murder in Artsakh, committed by Azerbaijani sniper. “Shepherd becomes a targeted person for Azerbaijan: This confirms the fact that we deal with terrorist country, a country which is not entirely different from the “Islamic State” terrorist group. It violates all moral and legal norms.
Azerbaijan announces that it keeps an Armenian hostage which is a rough violation of the international law. In the modern world hostages are kept by terrorists, criminals but they inform about it at the state level. We know what country we deal with but the international community must appropriately react as well. Unfortunately we do not see such reaction,” Spokesperson of the President of the Artsakh Republic David Babayan said. In response to our question whether Azerbaijan tries to divert its public attention from internal affairs, David Babayan noted that this approach has always been noticed by the Azerbaijani authorities.
“There is always the option to divert attention from domestic problems, especially when there are serious socio-economic problems. It is profitable for Aliyev and the ruling elite to give big sacrifices. They turn into a political show showing that the Armenians are enemy of the people and not the corrupt regime,” David Babayan added. Artsakh President’s spokesperson assured the situation on the border is completely controlled by the Armenian armed forces, Azerbaijani soldiers were thrown back and they have a lot of losses. According to David Babayan, as such cases are still repeated; the opponent will receive an appropriate response.
On February 11, at around 16:00 Civillian, resident and pastor of Vazgenashen village in Martuni Region Hakob Hambardsumyan(b. 1962) was shot dead from “Istiglal” rifle, by Azerbajani sniper. Investigation is underway to determine the details of the incident.