Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական պետության քայլ է. Արցախում արձագանքում են Ադրբեջանի պահվածքին
Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական պետության քայլ է. Արցախում
արձագանքում են Ադրբեջանի պահվածքին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիական անձին թիրախավորելը ահաբեկչական, հանցագործ պետության քայլ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով Արցախում ադրբեջանական կողմից դիպուկահարի կրակոցից քաղաքացիական անձի սպանությանը: «Մարդն անասնապահ է և դառնում է Ադրբեջանի թիրախը. սա խոսում է այն մասին, որ մենք գործ ունենք ահաբեկչական պետության հետ: Մի պետության, որը «Իսլամական պետություն»-ից ոչնչով չի տարբերվում: Նա խախտում է բոլոր բարոյական, իրավական նորմերը:
Ադրբեջանը հայտարարում է, թե պահում է հայ պատանդների, որը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ժամանակակից աշխարհում պատանդներ են պահում ահաբեկիչները, հանցագործները, իսկ իրենք պետական մակադակով են դրա մասին հայտնում: Մենք գիտենք, թե ինչպիսի պետության հետ գործ ունենք, բայց միջազգային հանրությունը նույնպես պետք է համարժեք արձագանքի: Դժբախտաբար, այս բանը մենք չենք տեսնում»,-ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը: Մեր այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե արդյոք Ադրբեջանը նման քայլով փորձում է հասարակության ուշադրությունը շեղել արտաքին խնդիրների՞ց, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ադրբեջանական իշխանությունների այդ մոտեցումը միշտ եղել է:
«Ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու տարբերակը միշտ էլ կա՝ հատկապես, երբ կան սոցիալ-տնտեսական լուրջ խնդիրներ: Ալիևի և իշխող վերնախավի համար ձեռնտու է, որ իրենք մեծ զոհեր տան: Դիակները տարբեր գյուղեր բերելով` նրանք դա վերածում են քաղաքական շոուի՝ ցույց տալով, որ ժողովրդի թշնամին հայերն են, ոչ թե կոռումպացված ռեժիմը»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը: Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը վստահեցրեց, որ հայկական զինված ուժերի կողմից սահմանին իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է, ադրբեջանցի զինվորները ետ են շպրտվել, նրանք ունեն բազմաթիվ կորուստներ: Դավիթ Բաբայանի խոսքով, սա իրենց համար ևս մեկ դաս է եղել: Ըստ նրա` որքան նման դեպքերը կրկնվեն, հակառակորդը ստանալու է համարժեք պատասխան:
Հակառակորդի կողմից փետրվարի 11-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տեսակի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել քաղաքացիական անձ, ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղի հովիվ, 1962թ. ծնված Հակոբ Համբարձումյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

Стрелять по гражданским лицам – поведение террористического государства: в Арцахе отзываются на поведение Азербайджана
Стрелять по гражданским лицам – поведение террористического государства: в Арцахе
отзываются на поведение Азербайджана
Стрелять по гражданским лицам – поведение террористического, преступного государства, подобное мнение в беседе с «Арменпресс» выразил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя факт убийства азербайджанским снайпером гражданского лица в Арцахе. «Человек – просто животновод, и становится мишенью Азербайджана: это говорит о том, что мы имеем дело с террористическим государством – государством, ничем не отличающимся от ИГИЛ. Оно нарушает все моральные и правовые нормы.
Азербайджа заявляет, что удерживает армянских заложников, что является грубым нарушением международного права. В современном мире заложников удерживаюттеррористы, преступники, а они говорят об этом на государственном уровне. Мы знаем, с каким государством имеем дело, однако и международное сообщество должно дать соответствующий отклик. К сожалению, мы не видим этого»,- сказалпресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян. На вопрос, не пытается ли Азербайджан таким образом отвлечь внимание от внутренних проблем, Давид Бабаян сказал, что у азербайджанских властей всегда был такой подход.
«Отвлечь внимание от внутренних проблем – такой вариант есть всегда, когда есть социально-экономические проблемы. Для Алиева и верхушки выгодно иметь жертвы. Привозя трупы в села, они превращают это в шоу, показывая народу, что врагами являются армяне, а не коррумпированный режим»,-сказал Давид Бабаян. Со стороны ВС НКР ситуация контролируется, азербайджанцы отброшены назад, у них имеются многочисленные жертвы. По словам Давида Бабаяна, это станет для них еще одним уроком. Противник будет получать отпор, сколько бы ни повторялись такие случаи.
В районе 16:0011-го февраляот выстрела снайпера, сделанного из винтовки типа Истиглал, был смертельно ранен житель села Вазгенапен Мартунинского района НКР пастух Акоп Амбарцумян, 1962 г.р., проводится расследование.