ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանալին նախագահների ձեռքին է. Ջեյմս Ուորլիք
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջիկայում առաջարկներ կներկայացնեն ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին բախումների ռիսկի կրճատման ու երկխոսության խթանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը՝ անդրադառնալով նաև տարածաշրջան կատարելիք հնարավոր այցին ու Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպմանը:
-ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը վերջերս ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ առաջիկայում հնարավոր է հանդիպում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Մոտ օրերս ծրագրե՞լ եք այցելել տարածաշրջան:
- Համանախագահները մոտ օրերս տարածաշրջան այցելելու պլաններ չունեն, սակայն հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կլինի այդպիսի այց: Մեր նպատակն այն է, որ քննարկենք կարգավորման շուրջ բանակցություններն առաջ տանելու հնարավորությունները: Մենք նաև առաջարկներ ենք ներկայացնելու բախումների ռիսկի կրճատման ու երկխոսության խթանման հնարավորությունների վերաբերյալ:
-ԵԽԽՎ խորհրդարանական վեհաժողովից առաջ, որտեղ պետք է քննարկվեին երկու հակահայկական բանաձևեր, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ հորդորելով զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կվնասեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատին կամ կբարդացնեն ընթացող բանակցային գործընթացը: Ադրբեջանը խստորեն դատապարտեց ՄԽ այդ հայտարարությունն ու անգամ մեղադրեց համանախագահներին կրոնական խտրականության մեջ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական կողմի նման պահելաձևը:
- Մենք դեմ չենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկմանը տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում և պաշտպանում ենք իրենց ցանկությամբ հարցեր առաջ քաշելու Հայաստանի ու Ադրբեջանի իրավունքը: Հայտարարությամբ համանախագահները ցանկանում էին շեշտել, որ Մինսկի խումբը շարունակում է մնալ բանակցային գործընթացի այն ձևաչափը, որ ընդունել են կողմերը: Հուսով ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հավատարիմ կմնան բանակցային կարգավորման շուրջ Մինսկի խմբի հետ սերտորեն աշխատելու իրենց հանձնառությանը:
-Չե՞ք կարծում, որ Ադրբեջանի արտահայտած այդ բացահայտ դժգոհությունը Մինսկի խմբի ձևաչափը փոխելուն ուղղված հերթական քայլն էր:
- Կողմերի խնդրանքով է, որ համանախագահները հանդես են գալիս որպես միջնորդ: Մենք կշարունակենք մեր միջնորդական ջանքերը տևական կարգավորում գտնելու ճանապարհին այնքան ժամանակ, քանի դեռ կողմերը հավատացած են, որ մեր ջանքերն օգտակար են: Իսկ լուծման համար նախագահներն են, որ պետք է քաղաքական կամք հանդես բերեն:
-Մինսկի խմբի համանախագահներ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան մշտապես հորդորել են Հայաստանին ու Ադրբեջանին ինտենսիվացնել բանակցային գործընթացը: Այս համատեքստում պլանավորո՞ւմ եք երկու երկրների նախագահների հաջորդ հանդիպումը:
-Կարգավորման բանալին նախագահների ձեռքին է: Մենք ուզում ենք նպաստել առավել ինտենսիվ երկխոսության և առավել համակարգված բանակցությունների կայացմանը, որպեսզի խաղաղության ուղղությամբ նրանք կարողանան առաջընթաց արձանագրել:

Key of NKR conflict settlement is in hands of presidents: James Warlick
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Minsk Group co-chairs will submit proposals on the opportunities for reducing the risk of border clashes and for promoting the dialogue in the Karabakh-Azerbaijani contact line and on Armenian-Azerbaijani border, U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said also referring to the possible visit to the region and the organization of the possible meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan.
- Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian during his recent press conference said, that it is not excluded the OSCE Minsk Group Co-chairs will visit the region within the coming days. When exactly will be your visit to the region?
“The Co-Chairs do not have any immediate plans to visit the region, although we hope to visit the region in the near future. Our aim is to discuss opportunities to move negotiations on a settlement forward. We will also raise proposals to reduce the risk of violence and possibilities to promote dialogue”.
- Before the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) session, where two Anti-Armenian reports were discussed, The Co-chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement urging not to make any steps that could undermine the Minsk Group’s mandate from the Organization for Security and Cooperation in Europe or complicate ongoing negotiations. Azerbaijani side strongly criticized that statement and even accused you in religious discrimination. How will you comment that?
“We do not object to a discussion of the Nagorno-Karabakh conflict in regional and international organizations, and we support Azerbaijan and Armenia’s right to raise the issue as they choose. The Co-Chairs wanted to emphasize that the Minsk Group remains the negotiation format accepted by the sides. We hope Armenia and Azerbaijan will remain fully committed to working closely with the Co-Chairs on a negotiated settlement”.
-Don’t you think that openly expressed discontent of Azerbaijan is only the continuation of the steps aimed to change Minsk Group format?
“The Co-Chairs serve in our capacity as mediators at the request of the sides. We will continue our efforts to help mediate a lasting settlement as long as the sides believe our services our helpful. It is the Presidents who must demonstrate the political will necessary to bring about a settlement”.
-USA, France and Russia always urged both Armenian and Azerbaijani sides to intensify negotiation process. In this content, do you plan the next meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan?
“The Presidents hold the keys to a settlement in their hands. We would like to facilitate an intensified dialogue and more structured negotiations so they can make progres