Լորան Ֆաբիուսը թողնում է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լորան Ֆաբիուսը թողնում Է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա լրագրողներին հայտնել Է Նախարարների խորհրդի՝ փետրվարի 10-ին Ելիսեյան պալատում կայացած նիստի ավարտից հետո:
«Սա Նախարարների խորհրդի վերջին նիստն Էր, որին ես մասնակցեցի»,-ասել Է նա:
Ավելի վաղ BFM-TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Լորան Ֆաբիուսն ասել Էր. «ԱԳՆ-ն ինձ համար լավ նախարարություն Է եղել: Ֆրանսիան կարող Է հպարտանալ կատարված աշխատանքով: Մասնավորապես, անցկացնելով կլիմայի փոփոխման հարցերին նվիրված ՄԱԿ-ի խորհրդաժողովը, մենք աշխարհի համար օգտակար շատ բան արեցինք»:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Ֆաբիուսի թեկնածությունն առաջադրել Է Սահմանադրական խորհրդի նախագահի պաշտոնի համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лоран Фабиус подтвердил свою отставку с поста главы МИД Франции
Лоран Фабиус покидает пост министра иностранных дел Франции. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом он сообщил  журналистам по завершении в Елисейском дворце заседания Совета министров.
"Это было последнее заседание Совета министров, в котором я участвовал", - сказал он.
Ранее в интервью телеканалу BFM-TV Лоран Фабиус сказал: "МИД - это было для меня хорошее министерство. Франция может гордиться проделанной работой. В частности, проведя Конференцию ООН по вопросам изменения климата, мы сделали немало полезного для мира".
Президент Франции Франсуа Олланд выдвинул кандидатуру Фабиуса на пост председателя Конституционного совета.