Վալերի Գերգիեւի հետ Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հյուրախաղերը մեկնարկում են մյունխենյան համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վալերի Գերգիեւը համերգների շարք Է սկսում Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Այս փառաբանված կոլեկտիվի դիրիժորի պարտականությունները Գերգիեւը կստանձնի ավելի քան երեք տարվա ընդմիջումից հետո: Ինչպես ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են Մարինյան թատրոնի մամուլի ծառայությունում, հյուրախաղերը մեկնարկելու են փետրվարի 10-ի համերգով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հյուրախաղերի առաջին օրը՝ փետրվարի 10-ին, Մյունխենի Գաստայգ մշակութային կենտրոնում, իսկ այնուհետեւ փետրվարի 12-ին Փարիզի Ելիսեյան դաշտերի թատրոնում կհնչեն՝ Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի դաշնամուրի 9-րդ կոնցերտը եւ Պյոտր Չայկովսկու «Մանֆրեդ» սիմֆոնիան: Մենակատարելու Է չինացի դաշնակահարուհի Յուջա Վանգը:
Այնուհետեւ, փետրվարի 20-ին եւ 22-ին ելույթները կշարունակվեն Վիեննայի Մուզիկֆերայնում: Ծրագրում տեղ են գտել Մոդեստ Մուսորգսկու «Խովանշչինա» օպերայի նախերգանքը՝ Դմիտրի Շոստակովիչի գործիքավորմամբ, ավստրիացի կոմպոզիտոր Օլգա Նոյվիրտի «Ճանապարհորդություն/Ժամացույց՝ առանց ձեռքերի» ստեղծագործությունը: Այն նվիրված Է Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին եւ առաջին անգամ կոլեկտիվի կողմից կատարվել Է 2015 թվականին: Նաեւ կհնչեն հատվածներ Ռիխարդ Վագների «Աստվածների կործանումը» օպերայից:
Վոկալային դերերգը կկատարի ամերիկացի երգչուհի Հայդի Մելթոնը, որի համար այս ելույթը առաջինը կդառնա Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Նույն այդ ծրագիրը կհնչի այն համերգի ընթացքում, որը փետրվարի 23-ին կկայանա Բուդապեշտի Արվեստների պալատում:
Հյուրախաղերը կշարունակվեն ԱՄՆ-ում, որտեղ նվագախումբը մաեստրո Գերգիեւի ղեկավարմամբ փետրվարի 26-ից մինչեւ 28-ը երեք օր հանդես կգա Քառնեգի-հոլի բեմում:

Валерий Гергиев открывает гастроли с Венским филармоническим оркестром
Валерий Гергиев начинает серию концертов c Венским филармоническим оркестром. За дирижерский пульт этого прославленного коллектива Гергиев встанет после более чем трехлетнего перерыва. Открываются гастроли концертом 10 февраля. Как передает Арменпресс, об этом сообщили РИА Новости в пресс-службе Мариинского театра.
В первый день гастролей, 10 февраля, в культурном центре Гастайг в Мюнхене и затем 12 февраля в Театре Елисейских полей в Париже прозвучат: фортепианный концерт №9 Вольфганга Амадея Моцарта и симфония "Манфред" Петра Чайковского. Солировать будет китайская пианистка Юджа Ванг.
Далее, 20 и 22 февраля, выступления пройдут в венском Музикферайне. В программе: вступление к опере "Хованщина" Модеста Мусоргского в оркестровке Дмитрия Шостаковича, сочинение австрийского композитора Ольги Нойвирт "Путешествие/ Часы без рук". Это произведение посвящено Венскому филармоническому оркестру и впервые было исполнено коллективом в 2015 году. Также будут исполнены фрагменты из оперы Рихарда Вагнера "Гибель богов". Вокальную партию исполнит американская певица Хайди Мелтон, для которой это выступление станет дебютом с Венским филармоническим оркестром. Такая же программа прозвучит в концерте, который состоится 23 февраля во Дворце искусств в Будапеште.
Гастроли продолжатся в США, где оркестр под управлением маэстро Гергиева трижды выступит на сцене Карнеги-холла — с 26 по 28 февраля.