Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարներն արձանագրում են երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Շվեդիայի հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ունեցել հատկապես երկու երկրներում դեսպանությունների բացման արդյունքում: Այս մասին Շվեդիայի արտգործնախարար Մարգոտ Վալստրյոմի հետ համատեղ ասուլիսին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «2014թ. Ստոկհոլմում մենք՝ տիկին Վալստրյոմի հետ բացեցինք ՀՀ դեսպանությունը: Նաև այստեղ բացվեց Շվեդիայի դեսպանությունը: Դեսպանություններն ակտիվ գործուներություն են ծավալել հարաբերությունների զարգացման, ընդլայնման, խորացման ուղղությամբ»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Մարգոտ Վալստրյոմն էլ նկատեց, որ երկկողմ դիվանագիտական կապերի ամրապնդումը մեծ հնարավորություն է ստեղծում ապագայում տնտեսական հարաբերությունների զարգացման առումով: Շվեդ նախարարը նաև նշեց, որ սատարում են Հայաստան-Եվրամիություն նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
«Տիկին Վալստրյոմի հետ պայմանավորվեցինք շարունակել բարձր մակարդակով քաղաքական երկխոսությունը, պարբերական դարձնել երկու արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդատվությունները` համագործակցության առավել խորացման նպատակով: Որպես երկկողմ փոխգործակցության զարգացման կարևոր դաշտ առանձնացրինք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը: Իհարկե, անդրադարձանք Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին: Կարևորեցինք ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի ձեռքբերման շուրջ մեկնարկած բանակցությունները: Մեր բանակցությունների օրակարգում էին Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները և մեր եվրոպական գործընկերների աջակցությունը դրանց»,-ավելացրեց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմն առաջին անգամ է Հայաստանում: Ավելի վաղ Մարգոտ Վալստրյոմն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հանդիպում ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Կայացել է նաև հանդիպում ՀՀ նախագահի հետ: Նախատեսվում է Շվեդիայի ԱԳ դեսպանի այցը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:

Foreign Minister of Armenia and Sweden record dynamic rise in bilateral relations
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS.  Relations between Armenia and Sweden dynamically developed, particularly after opening of the embassies in both countries. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian mentioned about this in a joint press conference with the Foreign Minister of Sweden Margot Wallström. “Together with Ms. Wallström we opened the Embassy of Armenia in Sweden in Stockholm in 2014. The Embassy of Sweden was opened here as well. The embassies actively engaged in development, expansion and deepening of relations”. Edward Nalbandian said.
“Armenpress” reports Margot Wallström noted that strengthening bilateral economic relations creates great opportunities for development of economic relations. The Foreign Minister of Sweden also mentioned that they hail Armenia-EU negotiations on the new agreement.
“We agreed with Ms. Wallström to continue the high-level political dialogue, hold consultations between two Ministries of Foreign Affairs on a regular basis in order to further deepen cooperation. As an important field of development of bilateral cooperation we outlined the IT sector. Surely, we touched upon Armenia-EU relations. We stressed the importance of launched negotiations on the new Armenia-EU framework agreement”, Edward Nalbandian added.
This is the first visit of Foreign Minister of Sweden Margot Wallström to Armenia. Earlier, she visited Armenian Genocide Memorial, met with the Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian and President of Armenia Serzh Sargsyan.