Թայվանում ձերբակալվել են այն ֆիրմայի ներկայացուցիչները, որը կառուցել էր երկրաշարժից փլված շենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թայվանի դատախազությունը ձերբակալել Է երկրաշարժի հետեւանքով փլված 17-հարկանի շենքը կառուցած ֆիրմայի ներկայացուցիչներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Թայնան քաղաքի իշխանությունների ներկայացուցչին:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ դատախազությունը Golden Dragon Building ֆիրմայի երեք աշխատակիցների ձերբակալման օրդեր Է տվել:
Փետրվարի 5-ին Թայվան կղզու հարավային մասում տեղի Էր ունեցել 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժ: Վերջին տվյալների համաձայն՝ երկրաշարժի զոհ Է դարձել 41 մարդ, 39 մարմին հայտնաբերվել Է հենց Թայնան քաղաքի 17-հարկանի ավերված շենքի փլատակներում:
Փրկարարները փորձում են գտնել եւս 107 մարդու, որոնք մնում են փլված շենքերի ավերակներում:
Ավելի վաղ չինական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ բազմահարկ շենքի փլվելու պատճառ կարող Էր դառնալ շինարարության ժամանակ կատարված խախտումները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Застройщик рухнувшего при землетрясении на Тайване дома арестован
Прокуратура Тайваня арестовала представителей фирмы-застройщика 17-этажного здания, рухнувшего в результате землетрясения. Как сообщает Арменпресс, об этом передает агентство Рейтер со ссылкой на представителя властей города Тайнань.
Ранее сообщалось, что прокуратура выдала ордер на арест троих сотрудников фирмы Golden Dragon Building.
В прошлую пятницу в южной части острова Тайвань произошло землетрясение магнитудой 6,4. По последним данным, жертвами землетрясения стал 41 человек, тела 39 были обнаружены как раз под завалами 17-этажного разрушенного дома в городе Тайюань. Спасатели пытаются отыскать еще 107 человек, которые остаются под завалами разрушенных зданий.
Ранее китайские СМИ сообщали, что причиной разрушения многоэтажного здания могли стать нарушения при строительстве.