Հայաստանն ու Եվրամիությունը ձևավորում են հարաբերություների նոր մոդել. Պյոտր Սվիտալսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Եվրամիությունը թևակոխում են հարաբերությունների կառուցողական փուլ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Միասին փորձում ենք հարաբերություների նոր մոդել ձևավորել: Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները բավական լավ են զարգանում: Նախորդ դեկտեմբերին մեկնարկեցին շրջանակային նոր համաձայանգրի շուրջ բանակցությունները: Երկու կողմերը արձանագրեցին, որ բանակցությունները ցանկանում են շուտ ավարտել: Իհարկե, բարդ հարցեր, մարտահրավեներ կան, բայց ես հուսով եմ, որ բանակցությունները կանցկացվեն հարթ և ճանապարհի վերջին կհասնենք փոխադարձաբար ընդունելի լուծման»,-ասաց դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով, այժմ գտնվում են վերանայված հարևանության քաղաքականության իրագործման փուլում:  Դա նշանակում է, որ շրջանակային համաձայանգրի բանակցություններում պետք է դիտարկվի հարևանության նոր քաղաքականությունը: Դեսպանը հույս հայտնեց, որ կողմերը կսկսեն քննարկել գործընկերության առաջնայնությունները` մի փաստաթուղթ, որը կներառի համագործակցության քաղաքական օրակարգը Հայաստանի ու ԵՄ միջև:
«Մենք նպատակ ունենք ցույց տալ, որ հնարավոր է լինել ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի անդամ և միևնույն ժամանակ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ Եվրոպական միության հետ: Ինչպես գիտեք Եվրոպական միությունը Հայաստանի խոշորագույն օտարերկրյա դոնորն  է: Մենք ամեն տարի 50 մլն եվրո ենք ծախսում` ի շահ Հայաստանի քաղաքացիների: Մենք Հայաստանի արտաքին առևտրի խոշորագույն գործընկերն ենք»,-ավելացրեց դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ շրջանակային համաձայանգիրը կարևոր է նրանով, որ հարաբերությունների համար ձևավորվելու է իրավական կուռ հիմք: Նրա խոսքով, քիչ թե շատ հայտնի է, թե որն է ելակետը: Դա ասոցացման համաձայնագրի տեքստն է, որը բանակցվեց Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև: Այն մասը, որը վերաբերում է աժեքներին, օրենքի գերակայությանը, անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը, ըստ դեսպանի, կընդունվի առանց փոփոխությունների: Համաձայնագրի այլ դրույթները ճշգրտելու անհրաժեշտություն ունեն, հատկապես առևտրի վերաբերյալ հատվածը:
«Մենք հուսով ենք, որ համաձայնագիրը կպարունակի մի շարք դրույթներ, որոնք կդյուրացնեն եվրոպական ընկերությունների կողմից Հայաստանում ներդրումների կատարման գործընթացը, կքաջալերեն եվրոպական գործարար հանրույթին: Լիահույս ենք, որ համագործակցության այլ ուղղությունները կընդունվեն այնքանով, որքանով հնարավոր է Ասոցացման համաձայնագրից դրանք վերցնել»,-ասաց դեսպանն` ընդգծելով, որ շրջանակային համաձայանգիրը պետք է դիտարկել հատակը ոչ թե առաստաղը: Այսինքն` համաձայանգիրը լինելու է հիմքը, որի վերաբերյալ պետք է համագործակցության գործնական ձևեր կերտվեն:

Armenia and European Union are forming a new relationship model: Piotr Świtalski
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Armenia and European Union are entering a phase of constructive relations, Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and plenipotentiary Piotr Świtalski mentioned in the meeting with journalists, “Armenpress” reports.
“Together we are trying to form a new model of relations. I am very pleased that Armenia-EU relations are developing quite well. Negotiations on a new framework agreement started in last December. The 2 sides stated they want to complete the negotiations soon. Of course, complex issues and challenges exist but I am hopeful that the negotiations will be smooth and we will reach a mutually acceptable solution at the end of the road,” the ambassador said.
According to Piotr Świtalski, they are now in the stage of implementation of the revised Neighbourhood Policy. That means the negotiations on framework agreement must consider the new Neighbourhood Policy.
“We aim to show that it is possible to be a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), CSTO and at the same time to be at good neighborly relations with the European Union. As you know the European Union is Armenia's largest foreign donor. Every year we spend 50 million euros for the benefit of the citizens of Armenia. We are the largest foreign trade partner of Armenia,” the ambassador added.
Piotr Świtalski noted that the framework agreement is important as a solid legal basis for relations will be formed. According to him, more or less is known which the starting point is. This is the text of the Association Agreement, which was negotiated between Armenia and the EU. According to the ambassador, the part which refers to the values, the rule of law and cooperation in security sector will be adopted without amendments. Other provisions of the agreement are necessary to be fixed especially the part on trade.