Հայաստանն ու Եվրամիությունը ձևավորում են հարաբերություների նոր մոդել. Պյոտր Սվիտալսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Եվրամիությունը թևակոխում են հարաբերությունների կառուցողական փուլ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Միասին փորձում ենք հարաբերություների նոր մոդել ձևավորել: Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները բավական լավ են զարգանում: Նախորդ դեկտեմբերին մեկնարկեցին շրջանակային նոր համաձայանգրի շուրջ բանակցությունները: Երկու կողմերը արձանագրեցին, որ բանակցությունները ցանկանում են շուտ ավարտել: Իհարկե, բարդ հարցեր, մարտահրավեներ կան, բայց ես հուսով եմ, որ բանակցությունները կանցկացվեն հարթ և ճանապարհի վերջին կհասնենք փոխադարձաբար ընդունելի լուծման»,-ասաց դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով, այժմ գտնվում են վերանայված հարևանության քաղաքականության իրագործման փուլում:  Դա նշանակում է, որ շրջանակային համաձայանգրի բանակցություններում պետք է դիտարկվի հարևանության նոր քաղաքականությունը: Դեսպանը հույս հայտնեց, որ կողմերը կսկսեն քննարկել գործընկերության առաջնայնությունները` մի փաստաթուղթ, որը կներառի համագործակցության քաղաքական օրակարգը Հայաստանի ու ԵՄ միջև:
«Մենք նպատակ ունենք ցույց տալ, որ հնարավոր է լինել ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի անդամ և միևնույն ժամանակ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ Եվրոպական միության հետ: Ինչպես գիտեք Եվրոպական միությունը Հայաստանի խոշորագույն օտարերկրյա դոնորն  է: Մենք ամեն տարի 50 մլն եվրո ենք ծախսում` ի շահ Հայաստանի քաղաքացիների: Մենք Հայաստանի արտաքին առևտրի խոշորագույն գործընկերն ենք»,-ավելացրեց դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ շրջանակային համաձայանգիրը կարևոր է նրանով, որ հարաբերությունների համար ձևավորվելու է իրավական կուռ հիմք: Նրա խոսքով, քիչ թե շատ հայտնի է, թե որն է ելակետը: Դա ասոցացման համաձայնագրի տեքստն է, որը բանակցվեց Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև: Այն մասը, որը վերաբերում է աժեքներին, օրենքի գերակայությանը, անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը, ըստ դեսպանի, կընդունվի առանց փոփոխությունների: Համաձայնագրի այլ դրույթները ճշգրտելու անհրաժեշտություն ունեն, հատկապես առևտրի վերաբերյալ հատվածը:
«Մենք հուսով ենք, որ համաձայնագիրը կպարունակի մի շարք դրույթներ, որոնք կդյուրացնեն եվրոպական ընկերությունների կողմից Հայաստանում ներդրումների կատարման գործընթացը, կքաջալերեն եվրոպական գործարար հանրույթին: Լիահույս ենք, որ համագործակցության այլ ուղղությունները կընդունվեն այնքանով, որքանով հնարավոր է Ասոցացման համաձայնագրից դրանք վերցնել»,-ասաց դեսպանն` ընդգծելով, որ շրջանակային համաձայանգիրը պետք է դիտարկել հատակը ոչ թե առաստաղը: Այսինքն` համաձայանգիրը լինելու է հիմքը, որի վերաբերյալ պետք է համագործակցության գործնական ձևեր կերտվեն:

Армения и ЕС формируют новую модель отношений: Петр Свитальский
Армения и ЕС вступают в новую фазу формирования отношений. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сказал руководитель делегации ЕС в Армении посол Петр Свитальский.
«Вместе мы пытаемся сформировать новую модель отношений. Я очень рад, что отношения Армения-ЕС развиваются довольно хорошо. В декабре прошлого года  начались переговоры вокруг нового рамочного соглашения. Обе стороны желают скорейшего завершения переговоров. Конечно, есть сложные вопросы, вызовы, однако я надеюсь, что переговоры пройдут гладко и мы найдем взаимоприемлемое решение»,- сказал посол Петр Свитальский.
По его словам, сейчас они находятся в фазе пересмотренной политики соседства. Это означает, что  в новом рамочном соглашении должна рассматриваться новая  политика соседства. Посол выразил надежду, что стороны начнут обсуждать приоритеты партнерства – документ, который будет включать повестку политического сотрудничества между Арменией и ЕС.
«Наша цель – показать, что возможно быть членом ЕАЭС, ОДКБ и в то же время иметь добрососедские отношения с ЕС. Как вы знаете, ЕС является крупнейшим иностранным донором Армении, мы ежегодно тратим 50 млн евро на пользу граждан Армении.  Кроме того, мы крупнейший внешнеторговый партнер Армении»,- сказал посол Петр Свитальский.
По его словам, рамочные соглашения важны тем, что будут образованы реальные, устойчивые правовые основы для сотрудничества. Отправная точка уже более или менее ясна. Это текст соглашения об ассоциации, который был обсужден между Арменией и ЕС. Часть, относящаяся к ценностям, верховенству права, сотрудничеству в сфере безопасности будет принята, по мнению посла, без изменений. Прочие положения соглашения нуждаются в уточнении, особенно, в части, относящейся к торговле.
«Мы надеемся, что в соглашении будут положения, которые облегчат инвестиции европейских бизнесменов в Армении, поощрят европейское сообщество. Надеемся, что сотрудничество в других сферах будет принято в той степени, в какой это возможно в рамках соглашения об ассоциации»,- сказал он, подчеркнув, что в соглашеии надо рассматривать пол, а не потолок. Т.е., соглашение явится основанием, на котором могут быть сотворены новые формы сотрудничества.