Կանադան 1,2 մլրդ դոլար կծախսի Սիրիայում եւ Իրաքում ճգնաժամի հաղթահարման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի կառավարությունն առաջիկա երեք տարվա ընթացքում 1,6 մլրդ դոլար (մոտավորապես 1,2 մլրդ ԱՄՆ-ի դոլար) կծախսի Սիրիայում եւ Իրաքում ճգնաժամի հաղթահարման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հայտարարության մեջ, որը տարածել Է նրա մամուլի ծառայությունը:
Նշված միջոցները կուղղորդվեն «անվտանգության ամրապնդմանը, իրադրության կայունացմանը, հումանիտար օգնությանը եւ Սիրիայում եւ Իրաքում ճգնաժամերի հաղթահարմանը, ինչպես նաւե Հորդանանի եւ Լիբանանի իրադրության վրա ազդելու այլ միջոցառումների»:
«Կանադան պետք Է ավելին անի Սիրիայի եւ Իրաքի իրադրությունը դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու համար»,-ընդգծել Է Թրյուդոն:
Ավելի վաղ նա հայտարարել Է, որ Կանադայի ռազմաօդային ուժերը մինչեւ ընթացիկ տարվա փետրվարի 22-ը կդադարեցնեն մասնակցությունը Սիրիայում եւ Իրաքում ԻՊ խմբավորման դիրքերի ռմբակոծումներին: Փոխարենը Իրաքում կանադացի զինվորական հրահանգիչների թվաքանակը «կավելացվի երեք անգամ՝ 69-ից մինչեւ 230»:
«Կարեւոր Է հասկանալ, որ ավիահարվածները կարող են շատ օգտակար լինել կարճաժամկետ ռազմական ու տարածքային հաղթանակների հասնելու համար, բայց դրանք չեն կարող երկարաժամկետ կայունություն ապահովել տեղի բնակչության համար»,-պարզաբանել Է Թրյուդոն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Канада в течение трех лет потратит $1,2 млрд на преодоление кризиса в Сирии и Ираке
Правительство Канады в течение ближайших трех лет потратит 1,6 млрд долларов (около  $1,2 млрд США) на преодоление кризиса в Сирии и Ираке. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в заявлении канадского премьер-министра Джастина Трюдо, которое распространила его пресс-служба.
Указанные средства, как отмечается в заявлении, будут направлены на укрепление "безопасности, стабилизацию ситуации, гуманитарную помощь и другие меры по преодолению кризисов в Ираке и Сирии, а также их влияния (на ситуацию) в Иордании и Ливане". "Канада должна делать больше, чтобы дипломатическим путем решить ситуацию в Сирии и Ираке", - подчеркнул Трюдо.
Ранее он заявил, что ВВС Канады прекратят участвовать в бомбардировках позиций группировки ИГ в Ираке и Сирии до 22 февраля текущего года. Кроме того, число канадских военных инструкторов в Ираке "будет увеличено в три раза": с 69 до 230 человек. "Важно понимать, что авианалеты могут быть очень полезны для достижения краткосрочных военных и территориальных побед, но они не смогут обеспечить долгосрочной стабильности для местного населения", - пояснил Трюдо.