Թուրքիայի նախագահի խոսնակը մեղադրել է Պուտինին Էրդողանից խուսափելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը մեղադրել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից խուսափելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Աքշամ» պարբերականը:
«2016 թվականի հունվարի 29-ին ռուսական կողմից Թուրքիայի օդային սահմանը խախտելուց հետո մեր նախագահը Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի առաջարկ էր արել, սակայն ռուսական կողմը դրական պատասխան դեռևս չի տվել: Դա ուզած-չուզած առաջացնում է մի հարց, թե ինչու է Պուտինը մեր նախագահից փախչում»,- ասել է Քալընը:
Թուրքիայի նախագահի խոսնակը հայտարարել է, թե Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնող ռուսական զինուժի թիրախը ոչ թե ԻՊ-ն է, այլ սովորական քաղաքացիները:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հունվարի 30-ին կրկին իր մոտ էր կանչել այդ երկրում Ռուսաստանի դեսպանին` կապված ռուսական ինքնաթիռի կողմից հունվարի 29-ին թուրքական օդային սահմանը խախտելու նոր դեպքի տեղեկատվության հետ:
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն անմիջապես հերքել է այդ լուրը` հայտնելով, որ Սիրիայում ռուսական ավիացիոն խմբի ոչ մի ինքնաթիռ Թուրքիայի օդային սահմանը չի խախտել: Ռուսական կողմը պաշտոնական Անկարայի այս հայտարարությունն անվանել է «անհիմն քարոզչություն»:

Пресс-спикер президента Турции обвиняет Путина в том, что он избегает встречи с Эрдоганом
Пресс-спикер президента  Турции Ибрагим Кален  обвиняет Владимира Путина в том, что он избегает встречи с Эрдоганом. Как  передает Арменпресс, об этом пишет турецкое  издание  «Акшам».
«29 января 2016г., после того как  российские ВВС нарушили воздушную границу Турции, Эрдоган  предложил провести телефонную беседу с Путиным, однако положительного ответа  пока не  было. Волей-неволей  возникает вопрос, почему  Путин избегает нашего президента», - сказал Ибрагим Кален.
Кален заявил, что мишенью российских ВКС в Сирии является  не  ИГ, а простые  граждане.
Турецкий  МИД 30 января  вновь вызвал посла  РФ в связи с информацией о новом нарушении турецкого воздушного пространства 29 января.
Российский  МИД  сразу  же  отверг  эту  информацию, утверждая, что ни один самолет российских сил в  Сирии  не  нарушал воздушных границ Турции. Российская сторона назвала  это заявление  Турции «безосновательной  пропагандой».