Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 5-ին հանդիպել է Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիայի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահն առանձնակի կարեւորել է երկկողմ քաղաքական շփումների ակտիվացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության սերտացումը: Այս համատեքստում կողմերն արժեւորել են խորհրդարանների միջեւ տարբեր մակարդակներով պատվիրակությունների երկկողմ այցերը, բարեկամական խմբերի միջեւ շփումները եւ խոսել առաջիկա համագործակցության կոնկրետ ծրագրերի շուրջ: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ իր հերթին կանի հնարավորը հայ-արգենտինյան միջխորհրդարանական համագործակցության առաջխաղացման ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հայտնել բարեկամ Արգենտինայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման եւ ԼՂ հիմնախնդրի հարցում ունեցած հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանը, երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման հարցում արգենտինահայ համայնքի ունեցած դերակատարությանը եւ այլ հարցերի:

Вице-спикер НС Армении встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентины в Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 5 февраля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентины в Армении Гонзало Урриолабеитиа.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя гостя, вице-спикер НС особо подчеркнул важность активизации двусторонних политических контактов и укрепления межпарламентского сотрудничества. В этом контексте стороны высоко оценили взаимные визиты парламентских делегаций различного уровня, контакты между группами дружбы, коснулись конкретных программ намеченного сотрудничества. Г-н Шармазанов отметил, что в свою очередь сделает все возможное для прогресса армяно-аргентинского межпарламентского сотрудничества.
Вице-спикер НС выразил признательность властям дружественной Аргентины за осуждение Геноцида армян и взвешенную позицию в Нагорно-Карабахской проблеме.
На встрече затронуты были также вопросы взаимодействия на межпарламентских площадках, роль армянской общины Аргентины в упрочении   двусторонних отношений и другие проблемы.