ՀՀ-ն և Մակաոն ստորագրել են մուտքի արտոնագրի պահանջը փոխադարձաբար վերացնելու մասին պայմանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մակաոյում փետրվարի 3-ին ստորագրվել է ՀՀ Կառավարության և ՉԺՀ Մակաոյի հատուկ վարչական տարածքի վարչակարգի միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմը փոխադարձաբար վերացնելու մասին պայմանագիր։ Հայաստանի կառավարության անունից փաստաթուղթը ստորագրել է ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Մակաոյի կառավարության անունից՝ ՉԺՀ Մակաոյի հատուկ վարչական տարածքի վարչակարգի կառավարման և արդարադատության քարտուղար Սոնիա Հոյ Ֆան Չանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը դեսպան Սարգսյանը և կառավարման և արդարադատության քարտուղար Սոնիա Հոյ Ֆան Չանը քննարկել են զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության հաստատմանը, փոխադարձ ներդրումային հնարավորություններին, պաշտոնական պատվիրակությունների հնարավոր փոխայցելությունների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։
Մակաո կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում դեսպան Սարգսյանը նաև հանդիպում է ունեցել Մակաոյի կառավարության առևտրի և ներդրումների խթանման ինստիտուտի նախագահ Ջեքսոն Չանգի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ առևտրատնտեսական և ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանում և Մակաոյում կազմակերպվող ցուցահանդեսների, տոնավաճառների և տարաբնույթ համաժողովների, ինչպես նաև ներդրումային ծրագրերի շուրջ տեղեկատվության փոխանակման, պատվիրակությունների փոխայցելությունների կազմակերպման վերաբերյալ։

Armenia and Macao sign agreement mutually abolishing necessity of entry visa
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Agreement mutually abolishing necessity of entry visa was signed in Macao between the Government of the Republic of Armenia and Macao Special Administrative Region of the People's Republic of China on February 3. Ambassador of Armenia to People’s Republic of China (PRC) Armen Sargsyan signed the agreement on behalf of the Armenian Government.
As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of MFA Armenia, during the meeting Ambassador Sargsyan discussed issues referring to establishment of cooperation in tourism, opportunities of mutual investments, organization of visits by official delegations with the official representative of Macao.
Within the framework of the working visit to Macao, Ambassador Sargsyan held a meeting also with Jackson Chang, President of Macao Trade and Investment Promotion Institute, during which the sides discussed opportunities of implementation of bilateral trade, economic and investment programs. An agreement was reached to exchange information over exhibitions, fairs and various conferences organized in Armenia and Macao, as well as investment programs.