Բուհերի ազգային վարկանիշավորման արդյունքում առաջատարն ԵՊՀ-ն է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության բուհերի ազգային վարկանիշավորման արդյունքում առաջին հորիզոնականն զբաղեցնում է Երևանի պետական համալսարանը: Այս մասին ՀՀ բուհերի վարկանիշավորման 2015 թվականի արդյունքների ամփոփման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Երկրորդ տեղում Հայ-ռուսական (Սլավոնական), երրորդում` Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանները: Հաջորդում են Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան», «Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարան», «Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան» հիմնադրամները, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Արմեն Աշոտյանը` ներկայացնելով համընդհանուր վարկանիշորման ցուցանիշները:
Նախարարի խոսքով` վարկանիշավորման նպատակներից է հանրությանը տալ հնարավորինս օբյեկտիվ տեղեկատվություն, թե ինչպիսի կրթական որակ, առաջնահերթություններ կան բուհական համակարգում:
«Նպատակներից է նաև թույլ տալ դիմորդներին կատարելու համապատասխան մասնագիտական ընտրություն` ելնելով այս կամ այն ցուցանիշից: Երրորդ նպատակը մրցակցության խթանումն է, ինչպես նաև թափանցիկության կարևոր սկզբունքը»,-շեշտեց նախարարը` հավելելով, որ չկա որևէ վարկանիշ, որից բոլորը գոհ լինեն:
ՀՀ բարձրագույն մասնագիտական կրթության համակարգի թափանցիկության ապահովման նպատակով 2013 թվականից մեկնարկել է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների վարկանիշավորման գործընթացը, որի նպատակն է նպաստել հաստատությունների մրցակցության խթանմանն ու շահառուների և հասարակության իրազեկվածության մեծացմանը:

YSU ranks first in national rating of higher educational institutions
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS.  Yerevan State University ranks first in the national rating of higher educational institutions. Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Armen Ashotyan told about this, summing the results of 2015 national rating of higher educational institutions.
“Russian-Armenian (Slavonic) University ranks second, Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi ranks third. The next comes the American University of Armenia, “National Polytechnic University of Armenia” is the fifth. French University in Armenia, National University of Architecture and Construction of Armenia, Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovian, Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences and Armenian State University of Economics respectively rank 6th, 7th, 8th, 9th and 10th”, “Armenpress” reports, Armen Ashotyan mentioned.
In the words of the Minister the aim of the rating is to provide the public with objective information.
“The aim is also to give applicants opportunity to make appropriate selection of specialization based on this or other indexes. The third aim is to foster competitiveness, as well as the key principle of transparency”, the Minister stated, adding that there exists no rating that can satisfy everyone.