Գագիկ Մինասյանը կարևորում է ներքին ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը դրական է համարում այն հանգամանքը, որ Համաշխարհային բանկը Հայաստանում 2016 թ. կանխատեսել է տնտեսական աճի 2.2 տոկոս աճ, ինչը նախատեսված է նաև ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեով: Հունվարի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Գագիկ Մինասյանը ցավով նկատեց, որ տնտեսական իրավիճակը տարածաշրջանում քաղաքական դրդապատճառներով շարունակում է վատթարանալ, ինչն էլ չի կարող ազդեցություն չունենալ տնտեսության վրա: «Շարունակվում են տնտեսական պատժամիջոցները մեր հիմնական տնտեսական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի նկատմամբ, շարունակվում է նավթի գների անկումը, ինչի հետ կապված էլ ռուսական ռուբլին շարունակվում է արժեզրկվել: Իսկ սա լուրջ մարտահրավեր է մեզ համար: Ինչ վերաբերում է տնտեսական աճին, ապա մենք ևս 2016 թ. պետական բյուջեում ամրագրել ենք 2.2 տոկոս տնտեսական աճ: Այս ցուցանիշը մենք սահմանել ենք՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի տնտեսական բարդ իրողությունները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ընդգծեց Մինասյանը:
Մինասյանը Հայաստանի տնտեսության համար մարտահրավեր է համարում նաև Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի լարված հարաբերությունները, ինչի հետևանքով որոշ երկրներ տնտեսական պատժամիջոցներ են սկսել Իրանի նկատմամբ: «Այս առումով որոշակի լարվել են նաև Թուրքիայի և Իրանի հարաբերությունները, քանի որ Իրանը Սաուդյան Արաբիայում տեղի ունեցած մահապատիժների համար մեղադրում է Թուրքիային, որովհետև այդ դեպքերը տեղի են ունեցել այն ժամանակ, երբ դրանից մի քանի օր առաջ Սաուդյան Արաբիայում է եղել Թուրքիայի նախագահը»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Նավթի գների անկման հետևանքով Ադրբեջանում ևս տնտեսական բարդ իրավիճակ է ստեղծվել: Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանում տնտեսական իրավիճակը գնալով խորանալու է, ինչի հետևանքով այդ երկրի իշխանությունները հասարակության ուշադրությունը ներքին խնդիրներից շեղելու համար կգնա սահմանին լարվածությունը խորացնելու ճանապարհով: «Ադրբեջանի նման գործելաոճն ավելի կբարդացնի մեր տնտեսական ակնկալիքների իրականացումը հատկապես ներդրումների առումով»,- ասաց Մինասյանը:
Պատգամավորը ստեղծված բարդ իրավիճակում կարևորում է այն հիմնական ուղղությունների նախանշումը, որը թույլ կտա Հայաստանին իրականացնել այն տնտեսական ծրագրերը, որոնք նախատեսված են: Գագիկ Մինասյանն այս ուղղությամբ առաջին կարևոր քայլը համարում է բարեփոխված Սահմանադրությունը, որի շրջանակում առաջիկայում բարեփոխումներ կլինեն մի շարք կարևոր օրենքներում, կլինեն նոր օրենքներ, որոնք դրական ազդակներ կհաղորդեն հասարակությանն ու տնտեսավարողներին:
Գագիկ Մինասյանը մարտահրավերներին դիմակայելու համար կարևորում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ակտիվացումը: «Կոռուպցիայի ցածր մակարդակ ունեցող երկրներում տնտեսական ակտիվությունը միշտ ավելի բարձր է, ուստի մենք պետք է մարտահրավերներին դիմակայալու համար ավելի ակտիվ պայքարենք կոռուպցիայի դեմ»,- նկատեց պատգամավորը:
Նա կարևորում է նաև երկրում հավասար մրցակցային պայմանների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծումը: Մինասյանի խոսքով՝  դեռ շատ անելիքներ կան, որպեսզի հնարավոր լինի վստահ ասել, որ Հայաստանը արդյունավետ կերպով օգտագործում է բոլոր ներքին ռեսուրսները:

Gagik Minasyan stresses the importance of effective use of internal resources
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. The Chairman of the National Assembly’s Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan considers the fact that World Bank expected 2.2% economic growth in Armenia, 2016 as positive which is also foreseen by Armenian 2016 state budget. Gagik Minasyan, during the meeting with journalists on January 11, noticed that the economic situation in the region continues to deteriorate for political a reason which has an impact on the economy. “Economic sanctions against our main economic partner Russia continue, oil prices continue to decline and, as a result, the Russian ruble continues to depreciate. And this is a serious challenge for us. What refers to the economic growth, we also recorded 2.2% economic growth in the 2016 state budget. We set such result taking into account the difficult economic realities of the region,” Minasyan emphasized, as “Armenpress” reports.
Minasyan considers another challenge for Armenia the tense relations between Iran and Saudi Arabia as a result of which some countries have launched economic sanctions against Iran. “Relations between Iran and Turkey became somewhat strained over this case as Iran accuses Turkey in executions taking place in Saudi Arabia because the mentioned incidents were held at the time when Turkish President was in Saudi Arabia a few days before,” the deputy mentioned.
Economic hard situation was also created in Azerbaijan. According to the MP, Azerbaijan's economic situation will get worse, causing the authorities to distract public attention from domestic problems by deepening tension on the border. “Azerbaijani such actions will complicate the implementation of our economic expectations particularly in terms of investments,” Minasyan said.
The deputy in the created hard situation highlights outlining the basic directions which will allow Armenia to realize those economic projects which are foreseen. Over the mentioned case he gave an importance to the reformed constitution, the activation of fight against corruption and the creation of a favorable environment for equal competition conditions in the country.