Արթուր Ալեքսանյանը տարվա լավագույն մարզիկն է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը ճանաչվել է Հայաստանի 2015 թվականի լավագույն մարզիկ: Մարզական լրագրողների հանրապետական ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով որոշվեցին 2015 թվականի մրցաշրջանի 10 լավագույն մարզիկները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԱՕԿ լրատվության բաժնից, հարցմանը մասնակցել են մարզական թեմաներով  գրող 34 լրագրողներ: Նրանք Հայաստանի թիվ մեկ  մարզիկ են ճանաչել աշխարհի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ  Արթուր Ալեքսանյանին:
10 լավագույններն են՝
1 .   Արթուր Ալեքսանյան՝  հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ, 339  միավոր
2 .   Միհրան Հարությունյան՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ,267
3 .  Հարություն Մերդինյան՝   սպորտային մարմնամարզություն, 265
4 . Տիգրան Մարտիրոսյան՝ ծանրամարտ, 231
5 . Արթուր Թովմասյան՝ սպորտային մարմնամարզություն, 113
6 .  Արման Երեմյան՝ թաեքվոնդո, 107
7 . Տիգրան Կիրակոսյան՝ սամբո, 106
8 . Արամ  Ավագյան՝ բռնցքամարտ,  101
9 . Անդրանիկ Կարապետյան՝  ծանրամարտ, 99
10 . Սմբատ  Մարգարյան ծանրամարտ, 95
Լավագույն թիմ է ճանաչվել Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը:
Մարզական լրագրողները հարցաթերթիկներում նշել են ևս 4 մարզիկների անուններ. Արթուր Դավթյան (սպորտային մարմնամարզություն, 81 միավոր), Լևոն Արոնյան (շախմատ, 35 միավոր) և Հենրիկ Մխիթարյան (ֆուտբոլ, 31 միավոր):

Artur Aleksanyan – Armenia's best athlete of the year
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Member of the Greco-Roman Wrestling team of Armenia, bronze medalist of Olympic Games, World two times and Europe three times Champion  Artur Aleksanyan has been named the best athlete of Armenia of 2015. According to the results of the survey of Republican Federation of Sport Journalists, 10 best athletes of 2015 have been named.
As “Armenpress” was informed by the press service of the National Olympic Committee of Armenia, 34 sports journalists participated in the survey. They named World  Champion, Greco-Roman wrestler  Artur Aleksanyan as the best athlete of Armenia
10 best athletes are:
1 .Artur Aleksanyan - Greco-Roman wrestler, 339 points
2 .Mihran Harutyunyan - Greco-Roman wrestler, 267
3 .Harutyun Merdinyan - artistic gymnastics, 265 points
4 .Tigran Martirosyan – weightlifting, 231 points
5 .Artur Tovmasyan - artistic gymnastics, 113 points
6 . Arman Yeremyan – taekwondo, 107 points
7 .Tigran Kirakosyan – sambo, 106 points
8 .Aram Avagyan – boxing, 101 points
9 .Andranik Karapetyan – weightlifting, 99 points
10 .Smbat Margaryan – weightlifting, 95 points
Men’s chess team of Armenia has been named the best team of 2015.
Names of another 4 athletes has been included in the questionnaire by sports journalists: Artur Davtyan (artistic gymnastics, 81 points), Levon Aronian (chess, 35 points), Henrikh Mkhitaryan (football, 31 points).