ՀՀ ԱԳ նախարարը և Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ
հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգրադում ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է  Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Էդվարդ Նալբանդյանը և Հերբերտ Զալբերը քննարկել են  ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը, շեշտվել է  խնդրի կարգավորման համար կողմերի միջև բարձր մակարդակի երկխոսության կարևորությունը:
Հերբերտ Զալբերը վերահաստատել է  Եվրոպական միության աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Քննարկվել են Հայաստան - ԵՄ հարաբերությունները, կարևորվել է  առաջիկա օրերին ՀՀ - ԵՄ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:

Глава МИД Армении и спецпредставитель ЕС обсудили переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Глава МИД Армении и спецпредставитель ЕС обсудили переговорный процесс по
урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, участвующий в работах Совета министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ в Белграде, 3-го декабря встретился со Специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Гербертом Зальбером.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, собеседники обсудили переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Была подчеркнута важность диалога на высоком уровне между сторонами для достижения урегулирования конфликта.
Герберт Зальбер еще раз подтвердил поддержку ЕС усилиям Минской группы ОБСЕ, направленным на исключительно мирное урегулирование вопроса. Были также обсуждены вопросы отношений Армения-ЕС, была отмечена важность старта в ближайшие дни переговоров вокруг новой правовой основы для отношений Армения-ЕС.