Արամ Անանյանը մատնանշում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի երեք կարևորագույն առավելությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական կառավարման համակարգը լուծում է երեք կարևորագույն խնդիր` քաղաքական համակարգի կայունության բարձրացում, քաղաքական ինստիտուտների նկատմամբ հանրային վերահսկողության մեխանիզմների ուժեղացում և մասնակցային կառավարման ու ժողովրդավարության կայացման հնարավորությունների մեծացում: Սոցիալ-Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչության կողմից կազմակերպված «Սահմանադրական բարեփոխումներ. Հեռանկարներ» թեմայով խորհրդաժողովին նման համոզմունք հայտնեց պատմական գիտությունների թեկնածու, թուրքագետ Արամ Անանյանը:
«Մեր օրերում աշխարհը շատ արագ է փոփոխվում, և դա ենթադրում է նաև պետությունների քաղաքական համակարգերի փոփոխություն: Յուրաքանչյուր պետության Սահմանադրությունը օրենքների մի ամբողջություն է, որը ժամանակի ընթացքում ևս ենթակա է որոշակի վերափոխումների»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շեշտեց նա:
Անանյանը նկատեց, որ խորհրդարանական կառավարման մոդելներով առաջնորդվող երկրներում ավելի դյուրին է կատարել անցում դեպի ժողովրդավարական կառավարում: «Հայաստանում դեռևս 1995 թվականից քննարկվում է Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի դրվելիք նախագծում առաջարկվող կառավարման մոդելի ներդրման հնարավորությունը: Հետխորհրդային տարածաշրջանում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացները նույնպես փաստում են, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրները ցանկանում են արդիականացնել իրենց քաղաքական համակարգերը, քանի որ պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է հավասարակշիռ և մասնակցային որոշումների ընդունում»,-պարզաբանեց Անանյանը` ընդգծելով, որ խորհրդարանական կառավարման մոդելը պետությանն ընձեռում է քաղաքական արդիականացման մեծ հնարավորություններ:

Aram Ananyan points out 3 most important advantages of parliamentary system of government
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Parliamentary system of government solves three important issues: increasing of political system stability, strengthening of mechanisms of public supervision on political institutions and expansion of possibilities of self-fulfillment of participatory management and democracy. Candidate of Historical Sciences, turcologist Aram Ananyan said the aforementioned during the conference “Constitutional Reforms: Prospects” organized by Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) Armenian Department.
“World changes very quickly nowadays and this presupposes changes of political systems of the states too. Constitution of each state is an integrity of laws that over time also becomes subject to changes,” “Armenpress” reports, he said.
Ananyan also emphasized that it is easier to transfer to democratic governance in countries guided by models of parliamentary government.
“The possibility of implementation of governance model, proposed by the draft to be put to Constitutional Reforms referendum, has been discussed in Armenia since 1995. Integration processes in post-Soviet territory also testify that all the countries of the region want to modernize their political systems as balanced and participatory decisions are required in order for the states to resist the challenges that the they face,” Ananyan specified, emphasizing that parliamentary model of government provides big opportunities for political modernization of the state.