Թեհրանում համերգը չեղյալ են հայտարարել երաժշտախմբի կին մասնակիցների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանցի հայտնի կոմպոզիտոր եւ Թեհրանի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Ալի Ռախբարին հայտնել Է, որ Իրանի մայրաքաղաքում նշանակված համերգը չեղյալ Է հայտարարվել այն բանի պատճառով, որ  նվագախմբի երաժիշտների թվում կանայք կան:
Ելույթն անցած շաբաթ պետք Է կայանար ռեստլինգի աշխարհի ակումբային առաջնության ժամանակ, բայց չեղյալ Է հայտարարվել սկսվելուց 15 րոպե առաջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Արդեն դասավորված Էին աթոռները, եւ ամեն ինչ կազմ ու պատրաստ վիճակում Էր,-ասել Է Ռախբարին «Ֆրանսպրես»-ին տված հարցազրույցում:-Սակայն, հանկարծ, նախքան մենք կկատարեինք ազգային հիմնը, նրանք հայտարարեցին, որ բեմի վրա չեն կարող կանայք լինել»:
Դիրիժորի խոսքով՝ ի պատասխան նա ասել Է, որ առանց կին երաժիշտների ելույթը հնարավոր չԷ, սակայն չի ճշտել, թե հատկապես ով Է կարգադրել կանանց թույլ չտալ բեմ բարձրանալ:
1979 թվականին Իրանում իսլամական հեղափոխությունից հետո արգելել են կանանց որպես մենակատարներ ելույթ ունենալը:
Սակայն երկրի հնագույն սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգն առաջին անգամ Է չեղարկվել նրա կազմում կանանց առկայության պատճառով:

В Тегеране отменили концерт из-за женщин-оркестранток
Известный иранский композитор и главный дирижер Тегеранского симфонического оркестра Али Рахбари сообщил, что намеченный в Тегеране концерт отменен из-за того, что среди музыкантов оркестра есть женщины.
Выступление должно было состояться на минувшей неделе на всемирном клубном чемпионате по рестлингу, но было отменено за 15 минут до начала.
"Уже были расставлены стулья, и все было наготове, - сказал Рахбари в интервью Франс пресс. - Однако вдруг, прежде чем мы начали исполнить национальный гимн, они объявили, что на сцене не может быть женщин", сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам дирижера, он в ответ сказал, что без женщин-музыкантов выступление невозможно, однако не уточнил, кто именно отдал распоряжение не допускать женщин на сцену.
После исламской революции 1979 года в Иране женщинам запретили сольные выступления.
Однако впервые концерт симфонического оркестра - старейшего в стране - был отменен из-за наличия женщин в его составе.