Թուրքիան նոյեմբերի 29-ին Ռուսաստանին կփոխանցի խոցված ՍՈւ-24-ի օդաչուի դին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում զոհված ռուս օդաչու Օլեգ Պեշկովի մարմինը նոյեմբերի 29-ի կփոխանցվի Թուրքիայում ռուս դիվանագետներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել է Թուրքիայում ՌԴ դեսպանատան լրատվական բաժնի աշխատակից Իգոր Միտյակովը:
«Մեզ հավաստիացրել են, որ այսօր Խիտայ շրջանից Անկարա կտեղափոխվի ՌԴ հերոս Օլեգ Անատոլիի Պեշկովի դին: Թռիչքի ժամանակ նրան կուղեկցի դեսպանատան ռազմական ներկայացուցիչը: Անկարայի օդանավակայանում ինքնաթիռը դիմավորելու են ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովը և դեսպանատան ներկայացուցիչները: Ճշտվում են օդաչուի դին ՌԴ տեղափոխելու օրն ու ժամը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն լրագրողներին հայտնել էր, որ թուրքական կողմը վերցրել է ռուս օդաչուի դին և պատրաստ է այն փոխանցել ռուս դիվանագետներին: «Մեր երկրին է փոխանցվել ռուս օդաչուի մարմինը, որը մահացել է սահմանի խախտման հետ կապված դեպքի ժամանակ: Այս գիշեր Խատայում գտնվող ուղղափառ հոգևորականների հետ համագործակցության արդյունքում կատարվել են բոլոր անհրաժեշտ կրոնական արարողությունները: Ռուսական կողմի խնդրանքով, օդաչուի դին կփոխանցվի այդ երկրի ներկայացուցիչներին»,-ասել էր նա:

Турция передаст 29 ноября тело погибшего российского пилота Су-24М дипломатам РФ
Тело погибшего в Сирии российского пилота Олега Пешкова будет передано 29 ноября российским дипломатам в Турции. Об этом, как передает Арменпресс, сообщил корреспонденту ТАСС пресс-атташе посольства РФ в Анкаре Игорь Митяков.
"Нам подтвердили, что сегодня из провинции Хатай в Анкару будет доставлено тело героя РФ Олега Анатольевича Пешкова. В полете его будет сопровождать военный атташе посольства. На аэродроме в Анкаре самолет будут встречать посол РФ Андрей Карлов и представители посольства. Дата и время доставки тела пилота в Россию пока уточняется", - сказал он.
Ранее премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил журналистам, что турецкая сторона забрала тело российского пилота и готовит его для передачи дипломатам. "Нашей стороне передано тело российского пилота, погибшего в ходе инцидента с нарушением границы. Этой ночью при содействии находящихся в Хатае православных священников были проведены необходимые религиозные обряды. Тело погибшего по запросу России будет передано российской стороне", - сказал он.