Սփյուռքի նախարարը կարևորեց երիտասարդների դերը Ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Ռուսաստանի հայերի միության, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության  և Նիժնի Նովգորոդի «Իմաստ»  երիտասարդական ընկերակցության հետ համատեղ անցկացվող Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայկական  երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների երկրորդ համաժողովը նոյեմբերի 28-ին շարունակեց աշխատանքը:
Համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ և ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի մոտ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում էլ հենց շարունակվեց համաժողովի աշխատանքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի մասնակիցներին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու համար, կարևորեց երիտասարդների մասնակցությունը Ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Նա մասնավորապես նշեց. «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում իրականացվող աշխատանքները տարվում են մի քանի ուղղությամբ.
Առաջինը՝ քաղաքական պայքարն է, որը հաջողությամբ իրականացվում է տարբեր ատյաններում: Երկրորդ կարևոր ուղղությունը քարոզչական գործունեությունն է, որը նույնպես աննախադեպ ակտիվացավ հատկապես վերջին տարիներին:
Երրորդը՝  գիտական, գիտահետազոտական աշխատանքն է, և չմնաց  որևէ հեղինակավոր գիտական հաստատություն ամբողջ աշխարհում, որ չանդրադարձավ այդ թեմաների ուսումնասիրությանը: Չորրորդ կարևոր ուղղությունը տպագրությունները, հրատարակությունները, գրքերն են, այդ թվում նաև օտար գրողների գործերը, որոնց միջոցով աշխարհին ճանաչելի ենք դարձնում մեր պատմությանը:
Մյուս ուղղությունը կրթամշակութային միջոցառումներն են՝ ցուցահանդեսները, համերգները, հանդիպումները: Կարևոր է համայնքային ակտիվ գործունեությունը, որի շնորհիվ այսօր աշխարհում Ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող 400-ից ավելի հուշարձան է կառուցվել: Կարևոր է նաև բոլոր երկրներում, համայնքներում եկեղեցական ձեռնարկների, պատարագների կազմակերպումը: Ահա այս յոթ հարցերի շուրջ համախմբվեց մեր ազգը:
Այս տարի պետք է շարունակենք 100+1, ապա 100+2 նշանաբանով և նաև ձեր մասնակցությամբ  Հայ Դատը պետք է հասցենք հաղթական հանգրվանի»: Համաժողովի մասնակիցներին ներկայացվեց բանաստեղծուհի Սոնա Վանի պոեզիան ներկայացնող Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված՝ «Լիբրետո անապատի համար» ֆիլմը:
«Հայաստանի շահերի լոբբինգի իրականացում» թեմատիկ քննարկման շրջանակում զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը: Ողջունելով աշխարհի տարբեր երկրների երիտասարդներին Հայրենիքում մեկտեղելու նախաձեռնությունը՝ նա կարևորեց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին երիտասարդների մասնակցությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Հատկապես կարևոր է ձեր համակարգված, հետևողական աշխատանքը՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին ճշմարտությունը աշխարհին ներկայացնելու գործում: Հակառակորդի դավերն ամենուր են: Թուրքիայի հսկայական ֆինանսական հոսքերն ուղղված են մեր պատմության նենգափոխմանը: Սակայն տարեցտարի ավելանում է Ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների թիվը: Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կատարված նպատակասլաց աշխատանքի արդյունքը ցույց է տալիս, որ հայությունը կարող է հասնել լուրջ արդյունքների:
Մեր հայրենիքի և հայ ժողովրդի իղձերի իրականացման համար հետևողական, լուրջ աշխատանքը միջազգային ասպարեզում մեծապես կախված է հայ երիտասարդներից, առանց որոնց ոչ մի աշխատանք լիարժեք չի լինի»:
«Բարեգործություն. սոցիա­­լական ուղղվածու­թյան բիզնեսը՝ որպես բա­րեգործական գործունեության ձև, աջակցություն Հայրենիքին, բիզնեսի տեղափոխություն Հայրենիք» թեմայով զեկուցումով հանդես եկավ Համաշխարհային հայկական Ոստայնի վարչության ան­դամ Իոնա Հոբոսյանը:
Ծավալվեց աշխույժ քննարկում: Ժամանակակից աշխարհում մեր ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների վերաբերյալ հարցերին պատասխանեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը:

Министр Диаспоры отметила важную роль молодежи в признании и осуждении Геноцида
28 ноября продолжил работу  II форум руководителей  и представителей армянских молодежных организаций  Армении, Арцаха и Диаспоры, проводимый  совместно с Миндиаспоры РА, Союзом армян России, фондом ГалустаГюльбенкяна и молодежной  организацией   «Имаст» (Нижний  Новгород).
Участники форума посетили Мемориал жертв  Геноцида, возложили цветы  у  Вечного огня. Работа  форума  продолжилась в Музее-институте  Геноцида.
Как передает Арменпресс, министр диаспоры Грануш Акопян поблагодарила участников за уважение памяти жертв  Геноцида армян, отметив важную роль молодежи в признании и осуждении Геноцида.
В частности, она отметила: « Мероприятия к 100-летию Геноцида армян проводятся  по 7 направлениям.
Первое – политическая борьба, которая  проводится в разных инстанциях. Второе – пропагандистская деятельность, которая  также чрезвычайно активизировалась в последнее время.
Третье – научная и научно-исследовательская работа. Нет  в мире  ни одного авторитетного издания, которое  не обратилось бы к исследованию данной  темы. Четвертое – публикации, издания книг, в том числе  и иностранных авторов, благодаря  которым мир  узнает о подлинной  истории вопроса.
Пятое – культурно-образовательные мероприятия: выставки, концерты, встречи. Шестое - благодаря активности общин сегодня в мире  возведено более 400 памятников Геноцида.  Седьмое – церковные мероприятия.
В этом году мы  продолжим работу  под девизом 100+1, затем - 100+2. И с вашим участием должны довести Ай Дат до победного конца».
Участникам форума был представлен фильм «Либретто для пустыни».
В рамках тематического обсуждения  «Лоббинг интересов Армении» выступил замминистра ИД РА Сергей  Манасарян. Приветствуя инициативу  собрать армянскую  молодежь  мира на родине, он отметил важную роль молодежи в признании и осуждении Геноцида. В частности, он отметил: «Особенно важна последовательная работа с целью довести до международной  общественности правду  об Армении и армянском народе.
Враг плетет козни везде. Колоссальные финансовые  потоки Турции направлены  на искажение  нашей  исторической  правды. Работая, проделанная к годовщине  Геноцида показала, что  сознательная, целенаправленная работа всегда дает результат.
Для исполнения  чаяний  нашей родины и  армянского народа необходима серьезная работа  армянской  молодежи на международном уровне – без  них наши труды не будут полноценными».
Вдокладом на тему  «Благотворительность: социально направленный  бизнес как  форма  благотворительности, содействие  Родине, перенос бизнеса на Родину» выступил член правления  Международной армянской  сети Иона Обосян.
Развернулась жаркая дискуссия. Грануш Акопян и Сергей  Манасарян ответили на множество вопросов  о вызовах армянскому  народу.