Թուրքիան հարվածել է Սու-24-ին, քանի որ ՌԴ-ն խոչընդոտում է նավթի մաքսանենգությանը. Սիրիայի ԱԳ նախարար
Թուրքիան հարվածել է Սու-24-ին, քանի որ ՌԴ-ն խոչընդոտում է նավթի
մաքսանենգությանը. Սիրիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան կործանել է ռուսական Սու-24-ը, քանի որ Ռուսաստանի օդատիեզերական զորքերը ոչնչացնում են այն ցիստերները, որոնցով «Իսլամական պետությունը» մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխում է նավթը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի արտգործնախարար Վալիդ Մուալլեմը:
«Թուրքիան գնաց այդ քայլին, քանի որ նա շարունակում է հովանովորել այդ ահաբեկիչներին, ինչպես նաև, որ ՌԴ օդատիեզերական ուժերը հինգ օրերի ընթացքում ոչնչացրել են ավելի քան հազար ցիստերն, որոնցով Սիրիայից գողացված նավթը տեղափոխվում է Թուրքիա»,- ասել է Մուալլեմը` ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում:
Սիրիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է նաև, որ «Թուրքիան շարունակում է «ԻՊ»-ի կողմից Սիրիայի և Իրաքի տարածքից գողացված նավթի արտահանումն ու տեղափոխումը այլ երկրներ»:

YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Turkey downed the Russian SU-24 as the Russian Aerospace Forces destroyed the tankers by which the “Islamic State” smuggled the oil.  “Armenpress” reports, citing “Ria-Novosti”, Syrian Foreign Minister Walid Muallem announced about this.
“Turkey took that step as it continues to sponsor those terrorists, as well as because the RF Aerospace Forces have destroyed over 1000 tankers within 5 days, by which the oil looted from Syria is transported to Turkey”, Muallem said in a joint press conference with his Russian counterpart Sergey Lavrov.
Syrian Foreign Minister also announced that Turkey continues to serve as a transit route for the oil looted from Syria and Iraq.