Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Դանիայի հետ. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոյեմբերի 27-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստիան Դոնս Քրիստենսենը (նստավայրը՝ Կիև): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Դանիայի Թագավորության հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
Հանրապետության Նախագահը միջպետական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կարևորել է երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, բարձր մակարդակի ակտիվ փոխայցելությունները, միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում սերտ համագործակցությունը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Դանիայի Թագավորությանը՝ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին մինչ այժմ ցուցաբերված աջակցության համար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը մեծապես գնահատում է ս.թ. ապրիլի 19-ին Կոպենհագենի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ աղոթքի արարողության կազմակերպման գործում Դանիայի աջակցությունը և կարևորում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրի խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունը, որը, Նախագահի համոզմամբ, Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի ուղղությամբ կարևոր քայլ է:
Դանիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին ջերմ ընդունելության ու շնորհավորանքի համար և հավաստիացրել, որ իր պաշտոնավարման ամբողջ ընթացքում ջանք չի խնայի խորացնելու հայ-դանիական մեծ ներուժ ունեցող համագործակցությունը և ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները: Դեսպան Քրիստենսենն ընդգծել է, որ Դանիան Հայաստանը դիտարկում է որպես լավ գործընկեր, ում հետ անհրաժեշտ է զարգացնել սերտ փոխգործակցություն:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և Դանիայի դեսպանն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրներին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Armenia is ready to deepen relations with Denmark: Serzh Sargsyan
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdomof Denmark to Armenia ChristianDons Christensen (residence in Kiev) handed his credentials to President of Armenia Serzh Sargsyan on November 27. As “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia, President Sargsyan congratulated the newly-appointed Ambassador for assuming the office wishing achievements during his diplomatic mission in our country. Serzh Sargsyan emphasized that Armenia is ready to deepen its relations with Kingdomof Denmark both in bilateral and multilateral formats.
The President of the Republic of Armenia attached importance to the expansion of the legal framework in different sectors of the two countries, mutual high level visits, deepening of interparliamentary relations as well as close cooperation in the framework of international structures.
President Sargsyan thanked Kingdomof Denmark for the assistance it provided to Armenia in the implementation of democratic reforms. Serzh Sargsyan emphasized that the Armenian people highly appreciated Denmark’s support in the organization of the ecumenical service dedicated to the centennial of the Armenian Genocide held in Copenhagen Cathedral on April 19, 2015, as well as the statement adopted by Denmark parliament. The latter, as President Sargsyan is convinced, is a serious step toward recognition process of the Armenian Genocide.