Մեծ Բրիտանիա միգրանտների զուտ ներհոսքը ռեկորդ Է սահմանել՝ հասնելով 336 հազարի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիա «մաքուր» կամ զուտ-միգրացիան մեկ տարում (2015 թվականի հունիսի դրությամբ) հասել Է ռեկորդային թվի՝ 336 հազարի: Այս տվյալները ներկայացրել Է երկրի Ազգային վիճակագրական բյուրոն (ONS), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Թիվը, որն արտացոլում Է Միացյալ Թագավորություն մուտք գործած մարդկանց եւ այնտեղից մեկնած մարդկանց թվաքանակի միջեւ տարբերությունը, 82 հազարով ավելի Է եղել, քան մեկ տարի առաջ:
Մասնագետների խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիա ժամանած մարդկանց մեծ մասը եկել Է աշխատելու եւ սովորելու: Կառավարության կարծիքով, այս տվյալները խոսում են միգրացիան մինչեւ կայուն մակարդակ իջեցնելու անհրաժեշտության մասին:
Վարչապետ Քեմերոնի դիվանատունն այն կարծիքին Է, որ զուտ-միգրացիայի չափերը չպետք Է գերազանցեն տարեկան 100 հազարը:
Ծայրահեղ աջ «Միացյալ Թագավորության անկախության կուսակցության» (UKIP) առաջնորդ Նայջել Ֆարաջը հայտարարել Է, որ վիճակագրական տվյալներն արտացոլում են միգրացիան հսկողության տակ պահելու կառավարության կատարյալ անկարողությունը: Նա բրիտանացիներին կոչ Է արել 2017 թվականի հանրաքվեում քվեարկել Եվրամիության կազմից դուրս գալու օգտին:
ԵՄ-ից զուտ-միգրացիան աճել Է 42 հազարով՝ հասնելով 180 հազարի: Մյուս երկրներից Մեծ Բրիտանիա ներհոսը աճել Է 36 հազարով՝ մինչեւ 201 հազար մարդ:
Ընդամենը Մեծ Բրիտանիա Է եկել 294 հազար մարդ, որոնց երկու երրորդն ուներ որոշակի աշխատատեղ:
Հուլիսից մինչեւ սեպտեմբեր Մեծ Բրիտանիայում ԵՄ-ի երկրների քաղաքացիների թիվը կազմել Է երկու միլիոն:
Միաժամանակ ՆԳ նախարարությունը տեղեկատվություն Է հրապարակել Բրիտանիայում ապաստան ստանալ ցանկացողների թվի վերաբերյալ: Հուլիսից մինչեւ սեպտեմբեր ստացվել Է 10 հազար 156 դիմում: Դա եռամսյակային ամենաբարձր ցուցանիշն Է 2003 թվականից ի վեր: Այն  64 տոկոսի աճ Է արտացոլում նախորդ երեք ամսվա համեմատությամբ:
Ամենաշատ դիմումներն ստացվել են Էրիթրեայից (3726), Սուդանից (2842), Իրանից (2407) եւ Սիրիայից (2402) եկածներից:
Մեկ տարվա ընթացքում, որը լրացել Է սեպտեմբերին, Սիրիայից խոցելի անձանց տեղափոխման ծրագրով Մեծ Բրիտանիայում բնակեցվել Է 162 մարդ:

Нетто-миграция в Британию установила рекорд в 336 тысяч человек
"Чистая" или нетто-миграция в Британию за год (по состоянию на июнь 2015 года) достигла рекордной цифры в 336 тысяч человек.
Такие данные привело Национальное статистическое бюро страны (ONS).
Цифра, отражающая разницу между количеством человек, въехавших в Соединенное Королевство, и числом покинувших его, оказалась на 82 тысячи больше, чем годом ранее.
По словам специалистов, большинство людей, въехавших в Британию за год, прибыли на работу и учебу, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По мнению правительства, эти данные говорят о необходимости снизить иммиграцию до устойчивого уровня.
Канцелярия премьер-министра Кэмерона полагает, что размеры нетто-миграции не должны превышать 100 тысяч человек в год.
Лидер крайне правой Партии независимости Соединенного Королевства (UKIP) Найджел Фарадж заявил, что статистические данные отражают полную неспособность правительства контролировать миграцию. Он призвал британцев проголосовать за выход из Евросоюза на референдуме 2017 года.
Нетто-миграция из ЕС выросла на 42 тысячи – до 180 тысяч человек. Приток из других стран в Британию вырос на 36 тысяч – до 201 тысячи человек.
Всего в Британию въехали 294 тысячи человек, две трети из которых имели определенное место работы.
Число граждан стран ЕС в Британии с июля по сентябрь составляло два миллиона человек.
Одновременно МВД обнародовало информацию о числе желающих получить убежище в Британии. С июля по сентябрь было подано 10156 заявлений. Это самый высокий квартальный показатель с 2003 года. Он отражает рост на 64% по сравнению с предыдущими тремя месяцами.
Больше всего заявлений поступило от выходцев из Эритреи (3726), Судана (2842), Ирана (2407) и Сирии (2402).
За год, который истек в сентябре, по программе перемещения уязвимых лиц из Сирию в Британию было переселено 162 человека.