ՌԴ-ն «ագրեսիայի» կապակցությամբ տնտեսական սահմանափակումներ կկիրառի Թուրքիայի դեմ. Մեդվեդեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի վրա թուրքական ռազմաօդային ուժերի գրոհը որակել Է Ռուսաստանի դեմ ագրեսիայի գործողություն, որին ի պատասխան կկիրառվեն ռազմական, դիվանագիտական եւ տնտեսական բնույթի միջոցներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Դա, անտարակույս, ագրեսիայի գործողություն Է մեր պետության դեմ Թուրքիայի, մեր հարեւանի ու նաեւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամի կողմից»,- ասել Է ՌԴ-ի կառավարության ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով նախարարների կաբինետի նիստում:
«Այդ հանցագործության հակազդման ռազմական եւ դիվանագիտական միջոցներ արդեն եղել են եւ դեռ շարունակվելու են»,-ասել Է Մեդվեդեւը, հավելելով, որ կլինեն նաեւ տնտեսական միջոցներ:
Մեդվեդեւը նաեւ հայտարարել Է, որ ՌԴ-ի կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումների միջոցներ Է մշակում ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի վրա թուրքական ռազմաօդային ուժերի գրոհին ի պատասխան, հայտնելով, որ նախօրյակին այդ հարցը քննարկել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Արդյունքում՝ կառավարությանը հանձնարարվել Է ագրեսիայի ակտին հակազդելու համալիր միջոցների մշակել տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում»,-ասել Է Մեդվեդեւը: Նրա խոսքով՝ որոշումները կընդունվեն հատուկ տնտեսական միջոցառումների վերաբերյալ 2006 թվականի օրենքի հիման վրա, որը նախատեսված Է նմանօրինակ իրավիճակների համար:
ՌԴ-ի վարչապետը երկու օր Է տվել Թուրքիայի դեմ սահմանափակիչ միջոցների վերաբերյալ առաջարկություններ պատրաստելու համար: Նա ընդգծել Է, որ այդ միջոցները չեն սահմանափակվելու որեւիցե ժամկետով:

Медведев: РФ введет экономические ограничения против Турции в связи с "актом агрессии"
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев назвал атаку турецких ВВС на российский самолет Су-24 актом агрессии против России, в ответ на которую будут приняты меры военного, дипломатического и экономического характера.
"Это, безусловно, акт агрессии против нашего государства со стороны Турции, нашего соседа и к тому же еще и члена Североатлантического альянса", - сказал глава правительства РФ, открывая заседание кабмина.
"Военные и дипломатические меры реагирования на это преступление уже были и еще последуют", - сказал Медведев, добавив, что будут еще и экономические меры.
Правительство РФ выработает экономические ограничительные меры в отношении Турции в ответ на атаку турецких ВВС на российский Су-24, также заявил Медведев, сообщив, что накануне обсуждал этот вопрос с президентом РФ Владимиром Путиным, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В результате, правительству поручено выработать систему мер реагирования на акт агрессии в экономической и гуманитарной сферах", - сказал Медведев. По его словам, решения будут приняты на основании закона о специальных экономических мерах от 2006 года, который рассчитан на подобные ситуации.
Премьер-министр РФ дал два дня на подготовку предложений по ограничительным мерам против Турции. Он подчеркнул, что эти меры не будут ограничены каким-либо сроком.