ՌԴ-ն «ագրեսիայի» կապակցությամբ տնտեսական սահմանափակումներ կկիրառի Թուրքիայի դեմ. Մեդվեդեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի վրա թուրքական ռազմաօդային ուժերի գրոհը որակել Է Ռուսաստանի դեմ ագրեսիայի գործողություն, որին ի պատասխան կկիրառվեն ռազմական, դիվանագիտական եւ տնտեսական բնույթի միջոցներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Դա, անտարակույս, ագրեսիայի գործողություն Է մեր պետության դեմ Թուրքիայի, մեր հարեւանի ու նաեւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամի կողմից»,- ասել Է ՌԴ-ի կառավարության ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով նախարարների կաբինետի նիստում:
«Այդ հանցագործության հակազդման ռազմական եւ դիվանագիտական միջոցներ արդեն եղել են եւ դեռ շարունակվելու են»,-ասել Է Մեդվեդեւը, հավելելով, որ կլինեն նաեւ տնտեսական միջոցներ:
Մեդվեդեւը նաեւ հայտարարել Է, որ ՌԴ-ի կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումների միջոցներ Է մշակում ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի վրա թուրքական ռազմաօդային ուժերի գրոհին ի պատասխան, հայտնելով, որ նախօրյակին այդ հարցը քննարկել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Արդյունքում՝ կառավարությանը հանձնարարվել Է ագրեսիայի ակտին հակազդելու համալիր միջոցների մշակել տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում»,-ասել Է Մեդվեդեւը: Նրա խոսքով՝ որոշումները կընդունվեն հատուկ տնտեսական միջոցառումների վերաբերյալ 2006 թվականի օրենքի հիման վրա, որը նախատեսված Է նմանօրինակ իրավիճակների համար:
ՌԴ-ի վարչապետը երկու օր Է տվել Թուրքիայի դեմ սահմանափակիչ միջոցների վերաբերյալ առաջարկություններ պատրաստելու համար: Նա ընդգծել Է, որ այդ միջոցները չեն սահմանափակվելու որեւիցե ժամկետով:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev has called Turkey's attack against the Russian Su-24M aircraft an act of aggression towards Russia and ordered the government to develop economic restrictive measures against Ankara. As “Armenpress” reports, citing TASS, he said measures of defense, diplomatic and economic nature will be taken in response.
"This is definitely an act of aggression against our state on the part of Turkey, our neighbor and the North Atlantic alliance member also," Medvedev said.
"Defense and diplomatic response measures have already been taken against this crime and will follow as well," the prime minister said, adding that economic measures will also take place.
"The government is tasked to develop a system of response measures in economic and humanitarian spheres against the aggression act," the prime minister said. Decisions will be made on the basis of 2006 year special economic measures law designed for such situations, he added.
"It establishes the following set of measures: suspension of implementing economic cooperation programs, restrictions of financial operations, restrictions of foreign trade deals, changes in import and export customs duties, measures affecting the tourism sphere, transportation, including transit, aircraft and vessels movement, humanitarian contacts, and, finally, use of the workforce," Medvedev said.
The government was given 2 days to prepare proposals on restricting measures against Turkey.
"I suggest that this should be done in two days so as we can switch to practical procedures as soon as possible," Medvedev said.
The prime minister also said that this is the task for a number of ministries, which should take part in the preparation of the relevant presidential decree and cabinet ruling. According to him, the documents should be submitted to the cabinet and the presidential administration.
"These documents won’t have any end dates. The term will depend on the international situation, ensuring security as part of the law on special economic measures and finally - on our relations with Turkey."