Հայաստանը հարաբերականորեն անվտանգ երկիր է ահաբեկչական սպառնալիքի տեսակետից. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը Հայաստանն  այս պահին ահաբեկչությունից հարաբերական ապահով երկիր է համարում: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանը որքանո՞վ է ապահովագրված ահաբեկչական գործողություններից՝ Քոչարյանն ասաց, որ ահաբեկչությունն ամբողջ աշխարհին է սպառնում:
«Պետք է հստակ տարբերակել` կա պետական ահաբեկչություն, կան տարբեր ցանցերի կողմից ահաբեկչական գործողություններ: Պետք է հասկանալ. եթե խոսքը միջազգային ցանցերի կողմից ահաբեկչությանն է վերաբերում, ապա ցանկացած պետություն միշտ պետք է զգույշ լինի: Համենայն դեպս, Հայաստանն  այս պահին հարաբերական ապահով երկիր է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց փոխարտգործնախարարը:
Աշխարհում աճող սպառնալիքի պայմաններում Հայաստանն ամենաանվտանգ երկրների թվին է դասվում: Այս մասին նշվել է այս ամիս Լոնդոնի էկոնոմիկայի և խաղաղության ինստիտուտի հրապարակած «Համաշխարհային ահաբեկչության ինդեքս 2015» (Global Terrorism Index 2015) ամենամյա զեկույցում: 162 երկրների համար կազմված վարկանշային ցուցակում, որտեղ առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած երկրներն ամենավտանգավորն են, Հայաստանը զբաղեցրել է 116-րդ տեղը: Հարևան երկրներն ունեն Հայաստանին զիջող ցուցանիշներ: Օրինակ, Թուրքիան զբաղեցրել է 27-րդ հորիզոնականը, Իրանը՝ 39-րդ, Վրաստանը՝ 71-րդ, Ադրբեջանը՝ 93-րդ: Ռուսաստանը ցուցակում 23-րդն է, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ 35-րդը: Ահաբեկչական սպառնալիք առավելագույնս պարունակող երկրների տասնյակը հետևյալն է՝ Իրաք, Աֆղանստան, Նիգերիա, Պակիստան, Սիրիա, Հնդկաստան, Եմեն, Սոմալի, Լիբիա, Թայլանդ:

Shavarsh Kocharyan: Armenia is a country relatively safe from terrorism
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan considers Armenia a country relatively safe from terrorism. In reply to the question “To which extent is Armenia immune to terrorism”, Kocharyan answered that terrorism threatened the entire world.
“We must clearly distinguish that there is state terrorism and various terrorist acts organized by different networks. We must understand:  if we speak about terrorism by international networks, any state must be vigilant. By all means, Armenia is currently a country relatively safe from terrorism,” “Armenpress” reports, Kocharyan said.
Global Terrorism Index 2015 published by the Institute for Economics and Peace in London rates Armenia as one of the safest countries in the world in terms of potential terrorist threats. Armenia is ranked 116th among 162 countries, where the first country is the most dangerous one.
Armenia’s neighbors in the region are placed as follows: Turkey – 27th, Iran – 39th, Georgia – 71th, Azerbaijan – 93rd. Russia is in the 23rd place and US – 35th.
The top ten of the most dangerous countries looks like this: Iraq, Afghanistan, Nigeria, Pakistan, Syria, India, Yemen, Somalia, Libya, Thailand.