Հայաստանը հարաբերականորեն անվտանգ երկիր է ահաբեկչական սպառնալիքի տեսակետից. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը Հայաստանն  այս պահին ահաբեկչությունից հարաբերական ապահով երկիր է համարում: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանը որքանո՞վ է ապահովագրված ահաբեկչական գործողություններից՝ Քոչարյանն ասաց, որ ահաբեկչությունն ամբողջ աշխարհին է սպառնում:
«Պետք է հստակ տարբերակել` կա պետական ահաբեկչություն, կան տարբեր ցանցերի կողմից ահաբեկչական գործողություններ: Պետք է հասկանալ. եթե խոսքը միջազգային ցանցերի կողմից ահաբեկչությանն է վերաբերում, ապա ցանկացած պետություն միշտ պետք է զգույշ լինի: Համենայն դեպս, Հայաստանն  այս պահին հարաբերական ապահով երկիր է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց փոխարտգործնախարարը:
Աշխարհում աճող սպառնալիքի պայմաններում Հայաստանն ամենաանվտանգ երկրների թվին է դասվում: Այս մասին նշվել է այս ամիս Լոնդոնի էկոնոմիկայի և խաղաղության ինստիտուտի հրապարակած «Համաշխարհային ահաբեկչության ինդեքս 2015» (Global Terrorism Index 2015) ամենամյա զեկույցում: 162 երկրների համար կազմված վարկանշային ցուցակում, որտեղ առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած երկրներն ամենավտանգավորն են, Հայաստանը զբաղեցրել է 116-րդ տեղը: Հարևան երկրներն ունեն Հայաստանին զիջող ցուցանիշներ: Օրինակ, Թուրքիան զբաղեցրել է 27-րդ հորիզոնականը, Իրանը՝ 39-րդ, Վրաստանը՝ 71-րդ, Ադրբեջանը՝ 93-րդ: Ռուսաստանը ցուցակում 23-րդն է, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ 35-րդը: Ահաբեկչական սպառնալիք առավելագույնս պարունակող երկրների տասնյակը հետևյալն է՝ Իրաք, Աֆղանստան, Նիգերիա, Պակիստան, Սիրիա, Հնդկաստան, Եմեն, Սոմալի, Լիբիա, Թայլանդ:

Армения – относительно безопасная с точки зрения террористической угрозы страна: Шаварш Кочарян
Замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян считает, что  Армения на данный момент - безопасная с точки зрения террористической угрозы страна. На вопрос, прозвучашвий во время встречи с журналистами после заседания правительства Армении о степени безопасности с точки зрения террористической угрозы Армении, он сказал, что терроризм ныне угрожает всему миру.
«Надо различать – есть государственный терроризм, естз теракты со стоеоны разных сетей. Если вопрос касается крупных сетей, то терроризма должна опасаться любая страна. Во всяком случае, Армения – относительно безопасная с точки зрения террористической угрозы страна»,- передает его слова «Арменпресс».
В условиях роста угрозы терроризма, Армения считается одной из самых безопасных стран. Об этом сказано в ежегодном докладе Института экономики и мира в Лондоне  «Индекс всемирного терроризма 2015» (Global Terrorism Index 2015). Армения занимает 116 место; соседи нам уступают – Турция – на 27 месте,  Иран – на  39-м, Грузия - на 71-ом, Азербайджан – на  93-ем.  РФ занимает  23-е место, США -  35-е. Первыми с точки зрения угрозы терроризма названы Ирак, Афганистан, Нигерия, Пакистан, Сирия, Индия, Йемен, Сомали, Ливия, Таиланд.