Մենք անթույլատրելի ենք համարում ռուսական ինքնաթիռի խոցումը Թուրքիայի կողմից. ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգում նոյեմբերի 25-ին մասնակցել է «Միջխորհրդարանական համագործակցության առաջնային ուղղությունները ՀԱՊԿ ձեւաչափում՝ ուղղված ներկա փուլում հավաքական եւ միջազգային անվտանգության ամրապնդմանը» խորագրով միջազգային գիտագործնական համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմից, Էդուարդ Շարմազանովն իր ելույթում նշել է.
Միջազգային իրադրությունը ՀԱՊԿ-ի շուրջ շարունակում է լարված մնալ: Պետք է նշեմ, որ այս ժամանակահատվածում նկատվել են թե՛ դրական, թե՛ բացասական միտումներ: Անկասկած, անցած ժամանակաշրջանում առանցքային դրական փոփոխությունն ընթացիկ տարվա հուլիսին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի ստորագրումն էր:
Վերջին շրջանի իրադարձությունները հաստատում են տարատեսակ սպառնալիքների աճը: Նախ եւ առաջ, խոսքը գնում է ահաբեկչության սպառնալիքի մասին: Ահաբեկչությունն ամրապնդվում է քանակապես, գաղափարապես եւ ֆինանսապես` վճռորոշ դեր խաղալով տարածաշրջանային հարցերում: Ահաբեկչությունների շարքը, որոնք տեղի ունեցան վերջերս Եգիպտոսում, Լիբանանում եւ Փարիզում, դրա վառ վկայությունն են:
Հայերը վերջին տարիներին իրենց մաշկի վրա անմիջականորեն զգացել են ահաբեկչության բոլոր բացասական հետեւանքները: Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով հազարավոր սիրիահայեր ստիպված եղան արտագաղթել երկրից: «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները պայթեցրեցին սիրիական Դեյր էզ-Զոր քաղաքի հայկական «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցին: Եկեղեցու պայթեցումը բարբարոսության դասական օրինակ է:
Միջազգային հանրությունը պետք է վերջ դնի ահաբեկիչների գործողություններին, կանգեցնի դրանց սնող ֆինանսական հոսքերը, արգելի երրորդ պետությունների տարածքների օգտագործումը միջսահմանային հարձակումների, օտարերկրյա զինյալների հավաքագրման եւ տարանցման համար:
Այստեղ ես կցանկանայի մի փոքր մանրամասն կանգ առնել, քանի որ ակնհայտ է մեր տարածաշրջանում որոշ պետությունների ոչ ադեկվատ արձագանքն ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մեզ համար այն նորություն չէ. դեռեւս 90-ականների սկզբին Ադրբեջանի տարածքը վերածվել էր կենտրոնի, որտեղ ահաբեկիչ-մոջահեդները նախապատրաստում էին Կովկասի տարածաշրջանում իրականացվելիք իրենց գործողությունները: Այնտեղ բազմիցս ապաստան էին գտնում այնպիսի ահաբեկիչներ, ինչպիսիք էին Շամիլ Բասաեւը եւ նրա նմանները:
Հարկ է նշել, որ  սեպտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց կիրառել ծանր հրետանի՝ պարբերաբար կրակահերթի տակ պահելով Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերը: Վերջին ամիսներին ադրբեջանական հարձակումների զոհ են դարձել խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ կանայք: Ի՞նչ անվանում կարելի է տալ այս քաղաքականությանը: Խաղաղ բնակիչների սպանությունը ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչություն: Ադրբեջանի սադրիչ քայլերի վերաբերյալ միջազգային հանրության, այդ թվում ՀԱՊԿ-ի կողմից համապատասխան արձագանքի բացակայությունը կարող է հանգեցնել կազմակերպության պատասխանատվության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը: Կոչ ենք անում բոլորին հրաժարվել մեր տարածաշրջանում ուժի կիրառումից: Ինչպես ասում էին Հին Հռոմում, երբ շաչում է զենքը, լռում են օրենքները:
Մենք անթույլատրելի ենք համարում նախօրեին ահաբեկչության դեմ պայքարող ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի խոցումը Թուրքիայի կողմից: Միջազգային կազմակերպություններում մենք միշտ չէ, որ միանման ենք քվեարկում մեր երկրներից յուրաքանչյուրի համար կարեւոր հարցերի շուրջ: Մեզ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը՝ հակազդելու տարատեսակ նախաձեռնություններին եւ քայլերին, որոնք հակասում են ՀԱՊԿ անդամ պետություններից մի քանիսի կամ նույնիսկ մեկի շահերը:
Վերջում կցանկանայի նշել, որ  մենք նպատակադրված ենք ՀԱՊԿ գործընկերների հետ լուրջ փոխգործակցության՝ ի շահ մեր դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման, մեր պետությունների պաշտպանունակության մակարդակի հետագա բարձրացման, ինչպես նաեւ նոր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների հակազդեցության ոլորտում ՀԱՊԿ ներուժի ամրապնդման:

Мы считаем неприемлемым поражение Турцией борющегося с терроризмом российского военного самолета: вице-спикер НС
В Санкт-Петербурге вице-спикер Национального Собрания, руководитель делегации НС Армении в Парламентской ассамблее ОДКБ Эдуард Шармазанов 25 ноября принял участие в международной научно-практической конференции “Приоритетные направления межпарламентского сотрудничества в формате ОДКБ по укреплению коллективной и международной безопасности на современном этапе”, где выступил с речью.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в своей речи вице-спикер НС, в частности, отметил:
“Уважаемые коллеги!
Международная обстановка вокруг ОДКБ продолжает оставаться напряженной. Должен отметить, что за этот срок наблюдались и позитивные, и негативные тенденции. Безусловно, главное позитивное изменение за истекший период – это подписание в июле с.г. соглашения по ядерной программе Ирана.
События последнего времени подтверждают тенденцию нарастания многоплановых угроз. Прежде всего речь идет об угрозе терроризма. Терроризм укрепляется численно, идеологически и финансово, играя возрастающую роль в региональных вопросах. Серия терактов, совершенных недавно в Египте, Ливане и Париже, тому подтверждение.
В последние годы армяне непосредственно на себе почувствовали все негативные последствия терроризма. Из-за создавшегося в Сирии положения сирийские армяне вынуждены были эмигрировать из страны. Террористы “Исламского государства” взорвали армянскую церковь “Сурб Наатакац” в сирийском городе Дейр-эз-Зор. Подрыв церкви – классический пример варварства.
Международное сообщество должно положить конец действиям террористов, остановить финансовые потоки, подпитывающие их, не допустить использования территории третьих государств для трансграничных атак, вербовки и транзита иностранных боевиков.
На последнем элементе я хотел бы остановиться несколько подробно, так как налицо неадекватность реакции некоторых государств нашего региона в борьбе против терроризма. Для нас это не новость: еще в начале 90-х территория Азербайджана была превращенав базу для подготовки террористами-моджахедами операций на территории всего Кавказа, там неоднократно находили приют такие террористы, как Шамиль Басаев и ему подобные.
Должен констатировать, что в сентябре Азербайджан перешел к использованию тяжелой артиллерии, периодически обстреливая населенные пункты Республики Армения.
За последние месяцы жертвами азербайджанской атаки стали мирные жители, в том числе женщины.Как можно назвать эту политику? Убийство мирных жителей не что иное, как терроризм.
Отсутствие соответствующей реакции со стороны международного сообщества, в том числе ОДКБ, на провокационные шаги Азербайджана чревато возобновлением военных действий в зоне ответственности органи­зации.
Мы призываем всех отказаться от применения силы в нашем регионе. Как говорили в Древнем Риме, когда гремит оружие, законы молчат.
Мы считаем неприемлемым поражение накануне Турцией борющегося с терроризмом российского военного самолета Су-24.
Пока не всегда мы голосуем в международных организациях одинаково по важным для каждой из наших стран вопросам. Нам надо активизировать усилия с целью противодействия различным инициативам и шагам, идущим вразрез с интересами одного или нескольких государств-членов ОДКБ.
В заключение должен отметить, что мы нацелены на серьезное взаимодействие с партнерами по ОДКБ в интересах укрепления наших союзнических отношений, дальнейшего повышения уровня обороноспособности наших государств, укрепления потенциала ОДКБ в сфере противодействия новым вызовам и угрозам.