ԱՄՆ-ը ձեռնամուխ է եղել Ուկրաինայում բանակային գումարտակների պատրաստմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները ձեռնամուխ է եղել Ուկրաինայի զինված ուժերի պատրաստման երկրորդ փուլին, որի ընթացքում պլանավորվում է ուսուցանել եւ հանդերձել ցամաքային զորքերի վեց գումարտակ, ներառյալ՝ հատուկ նշանակության զորքերի մեկ գումարտակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 23-ին լրագրողներին հայտնել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ ռազմածովային ուժերի կապիտան Ջեֆ Դեւիսը:
«Սա երկարաժամկետ ռազմական բարեփոխում իրականացնելու գործում Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու մեր ջանքերի բաղկացուցիչ մասն է»,- ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը եւ հիշեցրել, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Վաշինգտոնն արդեն ավելի քան 265 մլն դոլար է հատկացրել Կիեւին ռազմական օգնություն ցույց տալու համար:
Ուկրաինացի զինծառայողների պատրաստումն ընթանալու է Fearless Guardian ամերիկյան ծրագրի շրջանակներում, որն սկսվել է 2014 թվականին: Առաջին փուլում ԱՄՆ-ն օգնում էր ուսուցանել ու հանդերձել ազգային գվարդիայի այն ստորաբաժանումներին, որոնք մտնում էին ՆԳ նհախարարության համակարգի մեջ, իսկ այժմ պատրաստելու է բանակային գումարտակներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

US trains battalions of active-duty troops in Ukraine
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. US military experts on Monday began training Ukrainian soldiers and special operations forces in the war-torn country, the Pentagon said.
As “Armenpress” reports referring to DefenseNwes.com US troops had already deployed in small numbers to Ukraine to train national guard forces, but under a plan first announced in July they are now helping regular military units.
The US troops "will be training five battalions of active-duty troops and one battalion of special operations forces personnel," spokesman Capt. Jeff Davis said.
Washington has made repeated pledges of support for Ukraine, and has committed more than $265 million in training and equipment since 2014, Davis said.
"This is part of our ongoing efforts to contribute to Ukraine's long-term military reform and professionalism and to help them improve Ukraine's internal defense capabilities and training capacity," he added.
The United States and its NATO allies have backed Ukraine diplomatically and have denounced what they see as Russia's intervention to support the rebels and prolong the destabilizing conflict.
But they have been cautious not to be drawn directly into military confrontation with Moscow, offering only limited training support for Kiev's units rather than arms shipments.
The United States has sent non-lethal military aid including Humvees, counter-mortar radars, night vision goggles, body armor and medical equipment to Ukraine.