Բելգիայի թագավորական ակադեմիան նախաձեռնել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում նոյեմբերի 24-ին տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված համաժողով, որը կազմակերպել են Բելգիայի թագավորական ակադեմիան և Բրյուսելի ազատ համալսարանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին փոխանցում է Բելգիայի թագավորական ակադեմիայի պաշտոնական կայքը:
Համաժողովի ակադեմիական առաջնորդներն են լինելու Բելգիայի թագավորական ակադեմիան ներկայացնող Լաբրո Կուլուբարիտսիսը, Վալերի Անդրեն և Աիդա Ղազարյանը:
Համաժողովին կմասնակցեն Բրյուսելի, Ժնևի, Մոնպելիեյի, Լուվենի և Ամստերդամի համալսարանների դասախոսներ և ակադեմիկոսներ:
«Ցեղասպանության դատապարտումը դարձել է մեր ժամանակների գլխավոր հարցերից մեկը: 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի և այլ ժողովուրդների ցեղասպանության ճանաչումը դեռևս առկախ է, քանի դեռ Թուրքիան հրաժարվում է ճանաչել այդ փաստը` այդպիսով վտանգելով ժողովուրդների միջև նոր հարաբերությունների հաստատումը»,- ասված է Բելգիայի թագավորական ակադեմիայի պաշտոնական կայքում:

Royal Academy of Belgium organizes conference dedicated to Armenian Genocide
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Royal Academy of Belgium (Académie royale de Belgique) and the Free University of Brussels (Université Libre de Bruxelles) organized a conference dedicated to the Armenian Genocide to be held in Brussels, Belgium on November 24. “Armenpress” reports the abovesaid citing the official website of Académie royale de Belgique.
Lecturers and academicians from Brussels, Geneva, Montpellier, Luven and Amsterdam universities will participate in the conference.
“Condemnation of genocides has become one of the main issues of our time. The recognition of the Genocide of Armenians and other peoples committed by the Ottoman Empire in 2015 is still pending, as Turkey still refuses to acknowledge the fact thus endangering the establishment of new relations between the peoples,” is said on the official website of Royal Academy of Belgium.