ԵՄ անդամակցության հարցում Թուրքիային զիջումներ չեն արվելու. Հոլանդիայի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլանդիայի վարչապետ Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ փախստականների  ճգնաժամի լուծման համար Եվրամությանն անդամակցության հարցում Թուրքիային զիջումներ չեն արվելու:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով BBC-ի թուրքական ծառայությունը, Հոլանդիայի խորհրդարանում ունեցած ելությում Ռյուտեն ասել է, որ փախստականների ճգնաժամն ու ԵՄ ընդլայնման հարցերն իրարից միանգամայն տարբեր եւ միմյանց հետ կապ չունեցող հարցեր են:
Դրանով նա փարատել է Հոլանդիայի ընդդիմության այն մտահոգությունը, որ Թուրքիայում դեմոկրատական պայմանների ու մարդու իրավունքների գնալով վատացման պայմաններում Անկարան կարող է սակարկության վերածի իր ԵՄ անդամակցության հարցը:
Ռյուտեն պատգամավորներին հավաստիացրել է, որ փախստականներին Թուրքիայի տարածքում ճամբարներում տեղավորելու եւ Եվրոպա նրանց անցումները չթույլատրելու շուրջ շարունակում են բանակցություններն Անկարայի հետ:
Նա ասել է, որ այդ հարցում ԵՄ-ը պատրաստ է զգալի չափով ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել եւ շարունակել բանակցությունները թուրք քաղաքացիներին ԵՄ տարածք մուտքի արտոնագրերը դյուրացնելու շուրջ:
Դրա հետ միասին Ռյուտեն ընդգծել է, որ վիզայի դյուրացումից եւ տնտեսական աջակցությւնից բացի ԵՄ անդամակցության չափանիշների հետ կապված որեւէ զիջում Թուրքիային չի կարող արվել:
Նա նշել է, որ արդեն մեծ եւ կարեոր է զիջում է այն, որ կապված Թուրքիայում նոյեմբերի 1-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների հետ, ԵՄ-ը հետաձգել է Եվրոպական միությանը Թուրքիայի անդամակցության «Առաջընթացի զեկույցը», որում գնահատականներ են տրվելու այդ երկրում մարդու իրավունքների խախտումներին:
Կայքը մեջբերել է հոլանդացի հայտնի լրագրող եւ իրավաբանական գիտությունների պրոֆեսոր Աֆշին Էլիանի` հոլանդական մամուլում օրերս հնչեցրած այն համոզմունքը, որ «սարսափ տարածող եւ դասական բռնապետի վարք ցուցադրող Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում է հավերժ իշխանության գլուխ լինել»:
Էլիանը Թուրքիայում անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները որակել է որպես «ժողովրդավարության սպանություն» եւ առաջարկել «Անկարային այլեւս չընկալել որպես դաշնակից», եւ «վերանայել Թուրքիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին»:
Հոլանդիայի «Ազատություն կուսակցությունն» ընդհանրապես գտնում է, որ «Թուրքիան չի կարող տեղ ունենալ ԵՄ-ում», հայտնում է BBC-ին:

В вопросе членства в ЕС для Турции уступок не будет – премьер-министр Голландии
Премьер-министр Голландии Марк Рюте заявил, что за решение  проблемы  беженцев в вопросе  членства в ЕС для Турции скидок не будет.
Как  передает Арменпресс со ссылкой  на турецкую службу ВВС, в  своем выступлении в парламенте  Голландии Рюте сказал, что  разрешение беженского кризиса и расширение  Евросоюза – вопросы  слишком разноплановые и не связанные между  собой.
Тем самым он  усмирил озабоченность голландской  оппозиции тем, что в  условиях перманентного ухудшения положения  с правами человека и демократией в  Турции  Анкара может превратить в  предмет торга  вопрос о своем членстве в  ЕС.
Он  сообщил, что продолжаются  переговоры  с  Анкарой по вопросу  размещения беженцев в лагерях на  территории Турции и недопущения их перехода в Европу.
Рюте  заверил парламентариев, что в этом вопросе   ЕС готов оказать существенную финансовую помощь и продолжить переговоры по вопросу упрощения визового режима для въезда турецких граждан на территорию ЕС.
Вместе  с тем Рюте подчеркнул, что кроме финансовой  помощи и упрощения  визового режима, других уступок Турции в вопросе  пересмотра критериев  вступления  в  ЕС не будет.
Он  отметил, что  сам по себе тот факт, что в связи с парламентскими выборами 1 ноября ЕС отложил рассмотрение «Доклада о развитииТурции» по вопросу членства этой  страны в ЕС, в котором даются оценки нарушения прав человека в Турции, это уже серьезная уступка.
Сайт цитирует известного голландского журналиста и профессора права Афшина Элиана, который  на днях в прессе  высказал убеждение, что «президент Турции Эрдоган, позиционирующий  себя  настоящим, классическим диктатором, сеющим страх и ужас, стремится быть у власти вечно».
Прошедшие  внеочередные парламентские  выборы  в  Турции Элиан охарактеризовал как «расправу с демократией» и предложил «впредь не рассматривать Анкару  в качестве  союзника» и «пересмотреть членство Турции в НАТО».
Голландская Партия  свободы вообще находит, что Турция  не может иметь места в Евросоюзе», сообщает ВВС.