Զարգանում է Չինաստանի և «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» գծի երկայնքով տեղակայված երկրների համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» հայեցակարգը, որն առաջ է քաշել ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինը 2013թ.-ին, ներկայացնում է առևտրային և ենթակառուցվածքային մի ցանց և ներառում է երկու խոշոր նախագիծ՝ «Մետաքսյա Ճանապարհի Տնտեսական Գոտի» և «21-րդ դարի Ծովային Մետաքսյա Ճանապարհ»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Չինաստանի առևտրային ներկայացուցչությունից, «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության նպատակն է ապահովել խաղաղություն, զարգացում, համագործակցություն և հաղթանակի գաղափար: Չինական այս ծրագրի նպատակն է նպաստել բաց համագործակցությանը և խաղաղ զարգացմանը, ինչպես նաև փոխկապակցել անցյալն ու ներկան, մայրցամաքն ու ծովը: Այս նախագիծն արժանացել է մեծ ուշադրության միջազգային հանրության կողմից, որին ակտիվորեն արձագանքել են շատ երկրներ։ Երկամյա շարունակական ջանքերի շնորհիվ արդեն կան դրական արդյունքներ «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության շինարարության գործընթացում:
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին Չինաստանի և «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» գծի երկայնքով տեղակայված երկրների միջև արձանագրվել է ներդրումային համագործակցության դինամիկ զարգացում: Անդադար դրական առաջընթաց է գրանցվել «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» շինարարության գործընթացում:
Համաձայն Չինաստանի կողմից հրապարակված վիճակագրական տվյալների, 2015թ. հունվար-սեպտեմբերին, «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» գծի երկայնքով տեղակայված երկրները Չինաստանում ներդրումներ են կատարել և հիմնել 1604 ձեռնարկություն` տարեկան կտրվածքով գրանցելով մինչև 19% աճ, իսկ փաստացի արտասահմանյան ներդրումների գումարը հասել է 6.12 մլրդ դոլարի՝ գրանցելով 18.4% տարեկան աճ: Սրընթաց կերպով աճել են փաստացի արտասահմանյան ներդրումները Սաուդյան Արաբիայից ($277 մլն.), Մալազիայից ($326 մլն) և Սինգապուրից ($5.036 մլրդ)` գրանցելով համապատասխանաբար 812.2%, 164.1% և 12.6% տարեկան աճ:
Միևնույն ժամանակ, չինական ներդրողներն անմիջական ներդրումներ են իրականացրել «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» գծի երկայնքով տեղակայված, ընդհանուր առմամբ, 48 երկրներում: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է $12.03 մլրդ.՝ տարեկան կտրվածքով հասնելով մինչև 66.2%:  Հիմնական ներդրումներն ուղղված են Սինգապուր, Ղազախստան, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Ռուսաստան, Թայլանդ և այլ երկրներ:
Ինչ վերաբերում է արտասահմանյան պայմանագրային նախագծերին, ապա հունվար-սեպտեմբերին չինական ձեռնարկությունները ստորագրել են $59.1 մլրդ-ի 3059 նոր պայմանագրեր 57 երկրներում, որոնք գտնվում են «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» գծի երկայնքով: Սա կազմում է նույն ժամանակահատվածում Չինաստանի կողմից ներգրավված արտասահմանյան պայմանագրային նախագծերի համար կնքված նոր պայմանագրերի արժեքի 42.9%՝ տարեկան կտրվածքով գրանցելով 24.9% աճ: Վերջնական շրջանառությունը կազմել է $44.02 մլրդ դոլար, ինչը նույն ժամանակահատվածում ավարտված օտարերկրյա պայմանագրային ծրագրերից ստացված չինական ապրանքաշրջանառության 43.7% է՝ 5.0% տարեկան աճով:
Չինաստանի և Հայաստանի միջև դրական առաջընթաց է արձանագրվել նաև երկկողմ համագործակցության ոլորտում, և Հայաստանի կառավարությունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել «Մետաքսյա ճանապարհի տնտեսական գոտու» հայեցակարգին: Համաձայն Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների, Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ առեևտրի ծավալը հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 358 մլն դոլար, արտահանումը Հայաստանից Չինաստան ավելացել է 11.9%-ով՝ հասնելով $132 մլն.: 2009թ.-ից Չինաստանը համարվում է Հայաստանի՝ թվով երկրորդ խոշոր առևտրային գործընկերը:
Ենթակառուցվածքային առումով, չինական ձեռնարկություններն ակտիվորեն մասնակցում են «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի երրորդ տրանշի մրցույթին, իրականացնում են 220/110 կվտ լարումով Ագարակ-2 և Շինուհայր ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքերը, Իրան-Հայաստան երկաթուղու նախագծի կառուցման տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև համաձայնություն է ձեռք բերվել հայկական կողմի հետ ամրապնդել պղնձի, ցեմենտի և ապակու ոլորտներում ներդրումային համագործակցությունը:

Развивается инвестиционное сотрудничество между Китаем и странами, расположенными вдоль линии “Один пояс и один путь”
Концепция “Один пояс и один путь”, впервые выдвинутая председателем КНР Си Цзиньпином в 2013 году, включает в себя “Экономический пояс Шелкового пути” и “Морской Шелковый путь 21-го века”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Торгово-экономического сообщества Китая в Армении, инициатива “Один пояс и один путь” стимулирует открытое сотрудничество и содействует мирному развитию и для объединения прошлого с настоящим и координации континента с морем. На этот план, который получил обширное внимание со стороны международного сообщества, активно откликнулись многие страны.
Положительные эффекты двухлетних непрерывных усилий с основным акцентом на строительство “Один пояс и один путь” уже дают свои плоды.
С января по сентябрь этого года между Китаем и странами распложенными вдоль линии сохраняет благоприятную тенденцию в инвестиционном сотрудничестве. "Один пояс и один путь" был достигнут непрерывный положительный прогресс.
Согласно статистике опубликованной Китаем, с января по сентябрь 2015 года, страны, расположенные вдоль линии "Один пояс и один путь" инвестировали и создали 1604 предприятия в Китае, увеличение на 19% в годовом исчислении; и сумма реальных иностранных инвестиций достиг $6.12 млрд., увеличившись на 18.4% в годовом исчислении. Большое увеличение фактических иностранных инвестиций из Саудовской Аравии ($277 млн.), Малайзии ($326 млн.) и Сингапура ($5.036млрд.) стремительно увеличились, соответственно увеличение на 812.2%, 164.1% и 12.6% в годовом исчислении.
В то же время, китайские предприятия осуществлялись непосредственные инвестиции в 48 странах расположенных вдоль линии "Один пояс и один путь", с общим объемом инвестиций в размере $12.03 млрд., увеличившись до 66.2% в годовом исчислении. Основные инвестиции направлены в Сингапур, Казахстан, Лаос, Индонезию, Россию, Таиланд и другие страны.
Относительно подрядных проектов за рубежом, с января по сентябрь этого года, китайские предприятия подписали 3059 новых контрактов в 57 странах, расположенных вдоль линии "Один пояс и один путь", на сумму $59.1 млрд., что составляет 42.9% от стоимости новых контрактов для зарубежных проектов привлеченных Китаем в тот же период, показав прирост на 24.9% в годовом исчислении. Завершенный оборот составил $44.02 млрд., что составляет 43.7% китайского товарооборота от привлеченных иностранных проектов, завершенных в тот же период и показывающих рост на 5.0% в годовом исчислении.
Двустороннее сотрудничество между Китаем и Арменией также добилось позитивного прогресса, и Правительство Армении выразило свою готовность содействовать концепции ”экономического пояса Шелкового пути”. Согласно официальным данным, выданным Национальной статистической службой Армении, объем двусторонней торговли между Китаем и Арменией в январе-сентябре составил $358 млн., в котором экспорт из Армении в Китай увеличился на 11.9% до $132 миллиона. Китай стал вторым по величине торговым партнером Армении начиная с 2009 года.
Относительно инфраструктуры, китайские предприятия активно участвуют в тендере по третьему траншу в рамках проекта строительства автомагистрали «Север-Юг» и в реконструкции подстанций Агарак-2 и Шинуайр напряжением в 220/110 кв; китайские предприятия проводят технико-экономическое обоснование по строительству железной дороги Армения-Иран; а также согласовали с армянской стороной укрепить инвестиционное сотрудничество в области производства меди, цемента и стекла.