Ալբանիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներն այցելել են Սփյուռքի նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Ալբանիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ Վարուժան և Պերճ Փիրանյաններին: Պերճ Փիրանյանը հայերեն-ալբաներեն բառարան կազմելու համար 2012թ. պարգևատրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով: Վարուժան Փիրանյանը Ալբանիայի Ապահովագրության ինստիտուտի զարգացման դեպարտամենտի տնօրենն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ սփյուռքի նախարարը ներկայացրել է նախարարության գործունեությունը և կարևորել Ալբանիայի հայ համայնքի հետ համագործակցությունը, հատկապես երիտասարդների մասնակցությունն «Արի տուն» և «Ամառային դպրոց» ծրագրերին:
Նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Սփյուռքում հայկական համայնքը հայ պահելու համար մենք պետք է օգնենք պահպանել լեզուն, մշակույթը, հավատքը, ընտանիքը: Մենք ծրագրեր ենք մշակում, որպեսզի Սփյուռքը ավելի մոտենա Հայաստանին, Հայաստանն էլ Սփյուռքին: Շատ կարևոր է սփյուռքի համախմբումը և մեկտեղումը, միասնականության զորացումը»: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին՝ անշահախնդիր, ազգանպաստ գործունեության համար:
Հյուրերը ներկայացրել են համայնքի խնդիրները, առանձնահատկությունները, եկեղեցի և դպրոց հիմնելու ծրագրերը: Քննարկվել են հետագա համագործակցության, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին մասնակցության հարցերը:

Представители армянской общины в Албании посетили Министерство диаспоры
13 октября 2015 года министр диаспоры Армении Грануш Акопян приняла представителей армянской общины в Албании Варужана и Перч Пиранянов. За создание армяно-албанского словаря в 2012 году Перч Пиранян был награжден дипломом Министерства диаспоры. Варужан Пиранян является директором департамента развития страхового института Албании.
Как сообщают «Арменпресс» из пресс-службы Министерства диаспоры, Министр приветствовала гостей и представила ту работу, которую выполняет министерство. Она также подчеркнула важность сотрудничества с армянской общиной в Албании, в особенности, участие молодежи в программах «Летняя школа» и «Вернись домой».
«Для того, чтобы сохранить армянскую общину нам необходимо сохранить наш язык, культуру, веру, семью. Мы планируем программы, которые помогут сблизить Диаспору и Армению. Очень важно единство Диаспоры, укрепление этого единства», - в частности отметила министр. Министр поблагодарила гостей за бескорыстную деятельность.
Гости представили проблемы общины, планы основания церкви и школы. Были также рассмотрены вопросы о дальнейшем сотрудничестве с Диаспорой.