Չինուհին հանուն ռեկորդի մազերի հյուսքը հասցրել Է երկուսուկես մետրի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի բնակչուհիներից մեկը՝ Գի Մենգը, 35 տարվա ընթացքում իր մազերի հյուսքը հասցրել Է 2,52 մետրի, որպեսզի հայտնվի Գինեսի ռեկորդների գրքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է China Daily-ն:
Յուննան նահանգի Մյաո ժողովրդին պատկանող 59-ամյա կինը մազերը չի կտրել 24 տարեկանից ի վեր: Տարեկան դրանք երկարել են 6-7 սանտիմետրով:
Գի Մենգը մազերը հաստ հյուսք Է անում: Դաշտում աշխատելու ժամանակ նա դրանով հինգ օղակ Է անում գլխի վրա եւ երեք անգամ փաթաթում իրանին:
Կինն ասել Է, որ հյուսքն իր գլխավոր հարստությունն Է: Չինուհին հավելել Է, որ երկար վարսեր ունենալն օգտակար Է առողջության համար, սակայն նա չի ճշտել, թե հատկապես ինչումն Է դրա  օգտակարությունը: Դրա հետ մեկտեղ Գի Մենգը China Daily-ին գանգատվել Է, որ լվանալուց հետո իր հյուսքը միայն յոթ օրում Է չորանում:
Ավելի վաղ կինը հրաժարվել Էր իր մազերը 19 հազար յուանով գնելու առաջարկությունից, որովհետեւ ցանկանում Էր համաշխարհային ռեկորդ սահմանել: Ներկայում առաջին տեղը պատկանում Է մեկ ուրիշ չինուհու՝ Կսի Կուիպինգին, որը Գինեսի ռեկորդների գրքում Է հայտնվել 2004 թվականին: Նրա մազերի երկարությունը այն ժամանակ կազմում Էր 5,6 մետր:
2015 թվականի հոկտեմբերին հաղորդվել Է, որ Գինեսի ռեկորդների գրքում հայտնվել Է ամենաերկար եղունգներ ունեցող հնդիկը, որոնց ընդհանուր երկարությունը կազմում Է ավելի քան 9 մետր:

Китаянка отрастила косу в два с половиной метра ради рекорда
Ги Менг из Китая за 35 лет отрастила косу длиной 2,52 метра, чтобы попасть в Книгу рекордов Гиннесса. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом пишет China Daily.
59-летняя женщина из народности Мяо в провинции Юньнань не стригла волосы с 24 лет. В течение года они отрастали на шесть-семь сантиметров.
Ги Менг заплетает волосы в толстую косу. Во время работы в поле она закручивает ее в пять колец на голове и три раза обматывает вокруг талии.
Женщина сказала, что коса — главное ее богатство. Китаянка добавила, что иметь длинные волосы полезно для здоровья, однако в чем именно заключается польза, не уточнила. При этом Ги Менг пожаловась China Daily на то, что после мытья ее коса сохнет около семи дней.
Ранее женщина отказалась от предложения покупки ее волос за 19 000 юаней , потому что хотела поставить мировой рекорд. На данный момент первое место принадлежит другой китаянке — Кси Куипинг, которая попала в Книгу рекордов Гиннесса в 2004 году. Длина ее волос на тот момент составляла 5,6 метра.
В октябре 2015 года сообщалось, что в Книгу рекордов Гиннесса попал индиец с самыми длинными ногтями, общая длина которых составила более 9 метров.