Paramount-ը եւ Լեոնարդո Դի Կապրիոն ֆիլմ կնկարահանեն Volkswagen-ի հետ կապված սկանդալի մոտիվներով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Paramount Pictures ամերիկյան կինոստուդիան եւ հայտնի կինոդերասան Լեոնարդո Դի Կապրիոյի Appian Way պրոդյուսերական ընկերությունը մտադիր են  ֆիլմ նկարահանել Volkswagen գերմանական ավտոշինական կոնցեռնի շուրջ ծագած «դիզելային սկանդալի» մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Bloomberg գործակալությանը, գործընկերները ձեռք են բերել «Չափազանց մեծ է խաբելու համար» գրքի սյուժեի օգտագործման հեղինակային իրավունքները:
Bloomberg-ի տվյալների համաձայն՝ գիրքը, որի հիմքում ընկած է ավտոհսկայի խախտումների անկախ հետաքննությունը, դեռեւս ավարտված չէ: Այն լույս կտեսնի հոկտեմբերին: Ուստի ռեժիսորը եւ դերասանական կազմն առայժմ ընտրված չեն:
Volkswagen-ը սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել կոնցեռնի դիզելային շարժիչներով ավտոմեքենաներում ծրագրային ապահովման հայտնաբերումից հետո, որը թույլ է տալիս շրջանցել ԱՄՆ-ի բնապահպանական խիստ նորմաները: Ավտոհսկայի նկատմամբ հետաքննություններ են սկսվել Եվրոպայի եւ Ասիայի մի շարք երկրներում: Ինչպես նշվել է Volkswagen-ի հայտարարության մեջ, էկոլոգիական թեստերի տվյալների կողծման խնդիրը վերաբերել է մինչեւ 11 մլն մեքենաների ամբողջ աշխարհում, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Paramount и Леонардо Ди Каприо снимут фильм по мотивам скандала вокруг Volkswagen
Американская киностудия Paramount Pictures и продюсерская компания Appian Way известного киноактера Леонардо Ди Каприо заинтересованы снять фильм о "дизельном скандале" вокруг немецкого автостроительного концерна Volkswagen. Как сообщило агентство деловых новостей Bloomberg, партнеры приобрели авторские права на использование сюжета книги "Слишком велик, чтобы подвести" (Too Big To Fail).
Согласно данным Bloomberg, книга, в основу которой положено независимое расследование нарушений автогиганта, пока не завершена. Она выйдет в свет в октябре. Поэтому режиссер и актерский состав пока не подобраны, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Volkswagen оказался в центре скандала после обнаружения на автомобилях концерна с дизельными двигателями программного обеспечения, которое позволяет обойти жесткие экологические нормы США. Расследования в отношении автогиганта начаты в ряде стран Европы и Азии. Как было отмечено в заявлении Volkswagen, проблема фальсификации данных экологических тестов на содержание вредных веществ в выхлопных газах автомобилей затрагивает до 11 млн машин по всему миру.