Տնտեսության գծով Նոբելյան դափնեկիրը հավատում Է աշխարհում աղքատության կրճատմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդկության գլխավոր խնդիրներից մեկն աղքատության դեմ պայքարն Է: Առաջիկա տարիներին աշխարհում կդիտվի աղքատության մակարդակի կրճատում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հեռախոսով հայտարարել Է Անգուս Դիթոնը՝ Շվեդիայի Պետական բանկի՝ Ալֆրեդ Նոբելի հիշատակի 2015 թվականի մրցանակի դափնեկրի անվան հայտարարումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Ես ենթադրում եմ աղքատության հետագա կրճատում: Վերջին քսան տարում մենք զարմանալի փոփոխություններ ենք տեսել: Սակայն, ինչպես եւ բոլոր կանխատեսումների դեպքում, դա դյուրին բան չԷ: Տնտեսականից բացի, այստեղ հարկավոր Է հաշվի առնել մի ամբողջ շարք այլ հարցեր, ինչպես, օրինակ՝ առողջությունը: Բայց ես չեմ ցանկանում կույր լավատեսի տպավորություն թողնել: Դրա հետ մեկտեղ, կարծում եմ, իրադրությունը կբարելավվի: Անհրաժեշտ Է հիշել, որ «մենք անտառից դեռ դուրս չենք եկել»,-նշել Է գիտնականը:
Տնտեսության բնագավառի մրցանակը Անգուս Դիթոնին շնորհվել Է «սպառման, աղքատության եւ բարեկեցության վերլուծության համար»: Գիտնականի հիմնական եզրակացություններից մեկն այն Է, որ փողն օգնում Է մարդկանց՝ իրենց երջանից զգալու, բայց երբ միջոցները չափազանց շատ են, դրանք կորցնում են այդ հատկանիշը:
69-ամյա Ագնուս Դիթոնը ծնվել Է Շոտլանդիայի Էդինբուրգ քաղաքում: Նա ունի կրկնակի քաղաքացիություն՝ Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի: 1983 թվականից նա աշխատում Է ԱՄՆ-ի Փրինսթոնի համալսարանում:
Տնտեսության գծով մրցանակի գումարը, ինչպես եւ Նոբելյան մյուս պարգեւներինը, 2015 թվականին կազմում Է 8 մլն շվեդական կրոնա (953 հազար դոլար):
Ալֆրեդ Նոբելն ինքը 19-րդ դարի վերջին կտակել Է միայն հինգ պարգեւ, որոնք ընդգրկում են ֆիզիոլոգիայի եւ բժշկության, ֆիզիկայի, քիմիայի, գրականության եւ խաղաղության ամրապնդման բնագավառները: Դրանց դափնեկիրների անուններն անցած շաբաթ հայտնի են դարձել Ստոկհոլմում եւ Օսլոյում:
Տնտեսության գծով մրցանակը սահմանվել Է ավելի ուշ (1968 թվականին) եւ դափնեկիրների դրամական պարգեւի համար պատասխանատու Է Շվեդիայի Պետական բանկը:
Սա Է նոբելյան մյուս պարգեւներից տնտեսության գծով մրցանակի տարբերությունը, իսկ դրա դափնեկիրների պարգեւատրումը նոբելյան մյուս դափնեկիրների հետ միասին միշտ Էլ տեղի Է ունենում Ստոկհոլմում դեկտեմբերի 10-ին՝ Նոբելի մահվան օրը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нобелевский лауреат по экономике Ангус Дитон верит в снижение уровня бедности в мире
В ближайшие годы в мире будет наблюдаться положительное развитие при сокращении уровня бедности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом Ангус Дитон заявил по телефону на пресс-конференции после церемонии объявления имени лауреата Премии 2015 года Государственного банка Швеции памяти Альфреда Нобеля.
"Я предполагаю дальнейшее сокращение (бедности). Последние 20 лет мы наблюдали удивительные изменения. Однако, как в случае со всеми прогнозами, это дело непростое. Помимо экономических, здесь нужно учитывать целый ряд других вопросов, таких как здоровье. Но я не хочу казаться слепым оптимистом. Вместе с тем, как я полагаю, (ситуация) станет лучше. Необходимо помнить, что "из леса мы еще не вышли"", - отметил ученый.
Премия 2015 года Государственного банка Швеции памяти Альфреда Нобеля присуждена Ангусу Дитону "за анализ потребления, бедности и благосостояния".
"Раскрыв взаимосвязь между выборами отдельных индивидумов и их результатов для всего общества, его работа помогла пересмотреть подходы в области микро- и макроэкономического развития", - говорится в сообщении Нобелевского комитета.
Один из основных выводов ученого состоит в том, что деньги помогают людям почувствовать себя счастливыми, но когда средств слишком много, они теряют это свойство.
69-летний Агнус Дитон, которого уже не раз называли в числе вероятных претендентов на премию, родился в Эдинбурге, Шотландия. У него двойное гражданство - Великобритании и США. С 1983 года он работает в Принстонском университете, США.