Քերին մտահոգություն է հայտնել Լավրովին Սիրիայում ռուսական հարվածների օբյեկտների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հոկտեմբերի 8-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում մտահոգություն է հայտնել Սիրիայում ռուսական հարվածների թիրախների կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
Պետդեպում գտնում են, որ ռուսական զորքերը հարվածներ են հասցնում այնպիսի թիրախների, որոնց մեծամասնությունն առնչություն չունի «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ:
Քերին եւ Լավրովը նաեւ խոսել են այն բանակցությունների ուղղությամբ առաջշարժման կարեւորության մասին, որոնք նպատակամղված են Սիրիայում ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ կոնֆլիկտային իրավիճակների կանխմանը:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարն ընդգծել է, որ Սիրիական ճգնաժամը հնարավոր չԷ կարգավորել ռազմական միջոցներով, եւ Սիրիայի իրադրության նորմալացումը հնարավոր է միայն երկրում իշխանափոխության ճանապարհով:
Ուկրաինայի հակամարտության կապակցությամբ Քերին կարեւորել է Մինսկի պայմանավորվածությունների ամբողջական կատարումը, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

Керри высказал Лаврову опасения по поводу объектов российских ударов в Сирии
Госсекретарь США Джон Керри в ходе состоявшегося в четверг телефонного разговора с главой МИД РФ Сергеем Лавровым выразил тревогу в связи с выбором целей российских ударов в Сирии, заявил представитель госдепа США Джон Кирби.
В госдепе считают, что российские войска наносят удары по целям, большинство из которых не имеет отношения к группировке "Исламское государство".
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, Керри и Лавров также говорили о важности продвижения в направлении переговоров, направленных на предотвращение потенциально конфликтных ситуаций между США и Россией в Сирии, особенно в воздушном пространстве, отметил Кирби.
Госсекретарь США подчеркнул, что военными средствами сирийский кризис урегулировать невозможно, и нормализация обстановки в Сирии возможна лишь путем передачи власти в стране политическим путем.
В отношении кризиса на Украине Керри упомянул о важности полного выполнения минских договоренностей.