ԿԲ-ն այս տարվա համար կանխատեսում է 2.5-3.8 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ 2015 թ. ընթացքում 12-ամսյա գնաճը կտատանվի հիմնականում 4% + 1.5 տոկոսային կետ թույլատրելի միջակայքի վերին հատվածում և տարեվերջին կմոտենա նպատակային ցուցանիշին` կանխատեսվող հորիզոնի մնացած հատվածում կայունանալով դրա շուրջ: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ Կենտրոնական բանկի 2015թ. դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
«Արտաքին տնտեսական անբարենպաստ միջավայրի պարագայում 2015 թ. տնտեսական աճի տեմպերը կդանդաղեն, իսկ կանխատեսվող հորիզոնի մնացած հատվածում կարագանան` աստիճանաբար մոտենալով երկարաժամկետ հավասարակշիռ մակարդակին: Չնայած մեր սկզբնական կանխատեսումները բավականին բարձր են՝ այս տարի կարող է խոսք գնալ 2.5-3.8 տոկոս տնտեսական աճի մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Երիցանը՝ հավելելով, որ կանխատեսվող հորիզոնում, որը Կենտրոնական բանկի համար երեք տարի է, նախատեսվում է 3.5-4 տոկոս տնտեսական աճ:
Կարճաժամկետ կանխատեսումների համաձայն՝ 2015թ. թե' մասնավոր սպառումը, թե' մասնավոր ներդրումները կկրճատվեն: Տարվա ընթացքում իրականացվող բյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը համախառն պահանջարկի վրա գնահատվում է փոքր ընդլայնող:

Central Bank forecasts economic growth of 2.5-3.8 %
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. According to the forecasts of the Central Bank of Armenia, the 12-month inflation rate will fluctuate mainly in the upper permissible range of 4% + 1.5 during 2015 and will come closer to the projected rate and will be stabilized in the remaining part of the forecast horizon at the end of the year.
Nerses Yeritsyan, deputy president of the Central Bank of Armenia, said the aforementioned during the discussion of Central Bank’s 2015 monetary policy.
“In case of unfavorable external economic environment, the pace of 2015 economic growth will slow down and will speed up in the remaining part of the forecast horizon gradually coming up to  long-term balanced level. Though our initial forecasts are really high, this year we can speak of 2.5-3.8 % economic growth,” “Armenpress” reports, Yeritsyan stated, adding that the forecast horizon which is 3 years for the Central bank, expects economic growth of 3.5-4%.