Պորտուգալիայի կառավարող կոալիցիան հաղթանակ է տոնում խորհրդարանական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայի աջ կենտրոնամետների կառավարող կոալիցիան հաղթանակ է տոնում խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ընտրողների ձայների 37 տոկոսը: Վերլուծաբաններն այդ հաղթանակը որպես վստահության դրսեւորում են գնահատում այն քաղաքական գործիչների նկատմամբ, ովքեր խնայողության խիստ միջոցներ են կիրառել եւ ավելացրել հարկերը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ընդդիմադիր Պորտուգալիայի Սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Անտոնիու Կոշտան, որի դաշինքը հավաքել է ձայների 32 տոկոսը, ընդունել է պարտությունը, եւ կոալիցիայի ղեկավար, երկրի գործող վարչապետ Պեդրու Պասուշա Կուելյուին շնորհավորել հաղթանակի կապակցությամբ:
Կառավարության ղեկավարն ինքը նշել է, որ իր կոալիցիան կորցրել է բացարձակ խորհրդարանական մեծամասնությունը:
Նա հատկապես նշել է, որ պատրաստ է մյուս կուսակցությունների հետ համագործակցել բարեփոխումների իրականացման հարցերում:
Վերջին 2,5 տարում Պորտուգալիայում շարունակաբար նվազել է գործազրկության մակարդակը, բայց առանձին փորձագետներ նշում են, որ դեռեւս չի կարելի վստահորեն խոսել երկրի տնտեսության վերականգնման մասին:
Ներկայում Պորտուգալիայի տնտեսությունը դուրս է եկել ռեցեսիայից եւ սկսում է աճել:
Ընդամենը հոկտեմբերի 4-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել են 13 քաղաքական կուսակցություն եւ երեք կոալիցիա:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Portugal's governing centre-right coalition won the country's general election, which was widely seen as a referendum on four years of austerity. With almost all votes counted, the centre-right leads with just under 37%, with the Socialists on over 32%. “Armenpress” informs about this, citing BBC.
Socialist leader Antonio Costa admitted defeat and congratulated Prime Minister Pedro Passos Coelho. However, Mr Passos Coelho said his coalition appeared to have lost its absolute majority in parliament. Mr Passos Coelho indicated that he was ready to talk to other parties in the next parliament to pursue the "necessary reforms" he wants to implement.
Unemployment has been falling for two and a half years in Portugal, but many regard the recovery as fragile. Portugal’s economy was come out of recession and started to rise.