Հայաստանը խաղաղապահության շնորհիվ հավասարակշիռ քաղաքականություն է վարում գործընկերների հետ. քաղաքագետ
Հայաստանը խաղաղապահության շնորհիվ հավասարակշիռ քաղաքականություն է վարում
գործընկերների հետ. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահության ոլորտում հնարավորություն է տալիս բալանսավորված արտաքին և ռազմական քաղաքականություն վարել համագործակից երկրների հետ: Այս մասին, մեկնաբանելով  ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը, «Արմենպրես»-ին ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Ինչպես ցանկացած երկիր, որը մասնակցում է խաղաղապահ ծրագրերին, անվտանգություն սպառողից մենք դարձել ենք անվտանգության երաշխիքների և խաղաղապահ մեխանիզմների ծառայություն մատուցող: Այն դրական է ազդում երկրի վարկանիշի վրա, սակայն ոչ պակաս կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ մեզ հնարավորություն է տալիս բալանսավորված արտաքին և ռազմական քաղաքականություն վարել Ռուսաստանի հետ, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների մեր գործընկերների հետ», - նշեց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետը նաև լուրջ ձեռքբերում համարեց արդեն մեկ բրիգադ հայ խաղաղապահների զորամիավորման առկայությունը, որն իր դերը կարող է խաղալ Հայաստանի և ԼՂՀ-ի վրա  ուղղակի սպառնալիքների դեպքում:
ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադը մի քանի օր առաջ ստացավ միջազգային հավաստագիր, համաձայն որի` ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ հավասար պայմաններում կարող է մեկ ամբողջական խաղաղապահ գումարտակ տեղակայել խաղաղապահ գործողությունների ընթացքում: Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ Նախագահը ՄԱԿ-ի խաղաղապահության գագաթաժողովում հայտարարեց, որ Հայաստանը ստանձնում է նոր հանձնառություն` պատրաստել և ՄԱԿ-ի առաքելություններին տրամադրել մասնագիտացված ստորաբաժանումներ:

Political expert: Thanks to peacekeeping operations Armenia conducts balanced policy with partner countries
Political expert: Thanks to peacekeeping operations Armenia conducts balanced policy with
partner countries
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Armenia’s integration in international peacekeeping operations creates possibility to conduct a balanced foreign and military policy with partner countries. Political expert Sergey Minasyan told the aforementioned to “Armenpress” when commenting on President Serzh Sargsyan’s statement at the UN Peacekeeping summit.
“As any country participating in peacekeeping operations, we have turned into a country providing security guarantees and peacekeeping mechanisms from mere consumers of security. It influences positively the rating of our country but not less important is the fact that it provides us with a possibility of conducting balanced foreign and military policy with Russia, in the framework of the CSTO and our partners from NATO,” noted Sergey Minasyan.
The political expert considers the existence of the Armenian Peacekeeping Brigade a serious achievement which can play important part in case threats are posed to Armenia or the Nagorno Karabakh Republic.