Apple-ը ներկայացրել է կենդանի նկարներ անող iPhone 6s և iPhone 6s Plus հեռախոսները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերության iPhone 6s և iPhone 6s Plus սմարթֆոներն ավելի արագ են աշխատում, քան նախորդները: Դրանք հնարավոր կլինի պատվիրել սեպտեմբերի 12-ից, իսկ ձեռք բերել սեպտեմբերի 25-ից:  Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Apple-ի պաշտոնական կայքը:
Apple ընկերությունն սեպտեմբերի 9-ին կայացած միջոցառմանը հանրության դատին է ներկայացրել մի քանի նոր արտադրանք. iPhone 6s և iPhone 6s Plus հեռախոսները, iPad Pro պլանշետն ու դրա համար նախատեսված Apple մատիտը, ինչպես նաև հեռուստատեսության ապագա Apple TV սարքը:
iPhone-ները կլինեն արծաթագույն, ոսկեգույն, մոխրագույն ու վարդագույն երանգներով։ Դրանք ունեն մի շարք յուրահատկություններ, մասնավորապես, 3D Touch տեխնոլոգիայով էկրան, երբ ուժգին հպման միջոցով հնարավոր է դիտել նախորդ հղումները: iPhone 6s-ն ու iPhone 6s Plus-ն աշխատում են iOS 9 օպերացիոն համակարգով, դրանք 70 տոկոսով ավելի արագ են, քան նախորդները: Ներկայում iPhone-ի օգտատերերը կարող են iOS 9 օպերացիոն համակարգը ներբեռնել սեպտեմբերի 16-ից: Սմարթֆոններն ունեն կենդանի նկարներ կատարելու հնարավորություն, այսինքն՝ դրանք ֆիկսում են կադրն ու դրանից առաջ ու հետո եղած կադրերը և ստանում մի քանի վայրկյան տևողությամբ տեսանյութ: Առջևի տեսախցիկը 12 մեգապիկսել է, իսկ դիմայինը՝ 5, համապատասխանաբար, առջևի տեսախցիկով հնարավոր է նկարահանել 4K տեսանյութեր, իսկ դիմայինով՝  720p:
Ամերիկյան շուկայում iPhone 6s-ի արժեքը կտատանվի 649-849 դոլարի սահմաններում՝ կախված հիշողության տարողությունից, iPhone 6s Plus-ը՝ 749-949 դոլարի սահմաններում կլինի:

YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Apple today announced iPhone 6s and iPhone 6s Plus, the most advanced iPhones ever, adding a powerful new dimension to iPhone’s revolutionary Multi-Touch™ interface. The new iPhones introduce 3D Touch, which senses force to enable intuitive new ways to access features and interact with content. iPhone 6s and iPhone 6s Plus feature Retina® HD displays made from the strongest glass on any smartphone and 7000 series aluminum, the same alloy used in the aerospace industry, in gorgeous metallic finishes that now include rose gold. “Armenpress” reports the aforesaid, referring to the official website of Apple.
iPhone 6s and iPhone 6s Plus also introduce a transformative new approach to photography called Live Photos, bringing still images to life by capturing a moment in motion. Live Photos, 3D Touch and other advancements in the new iPhones are powered by the Apple-designed A9 chip, the most advanced chip ever in a smartphone, delivering faster performance and great battery life.
“The only thing that has changed with iPhone 6s and iPhone 6s Plus is everything — 3D Touch lets users interact with iPhone in entirely new and fun ways, and the innovative Live Photos brings your pictures to life,” said Philip Schiller, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing. “These are the most advanced iPhones ever, with 7000 series aluminum, ion-strengthened glass, the new 64-bit A9 chip, 12-megapixel iSight and 5-megapixel FaceTime HD cameras, faster Touch ID, LTE and Wi-Fi. Customers are going to love them.”