Արփինե Հովհաննիսյանի պատգամավորական մանդատը կարող է ստանալ Կարեն Բեքարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Արփինե Հովհաննիսյանը նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնում, ինչը նշանակում է, որ դադարեցվում են նրա՝ պատգամավորի լիազորությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արփինե Հովհաննիսյանն ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում՝ ՀՀԿ համամասնական ցուցակով:
Քանի որ դադարեցվել են Արփինե Հովհաննիսյանի պատգամավորական լիազորությունները, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պետք է համապատասխան գրություն ուղարկի ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ թափուր մնացած մանդատը ՀՀԿ համամասնական ցուցակի հաջորդ թեկնածուին հանձնելու համար: ՀՀԿ համամասնական ցուցակի հաջորդ թեկնածուն «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանն է:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնում Արփինե Հովհաննիսյանի նշանակումից հետո թափուր են մնալու մի շարք պաշտոններ ևս: Արփինե Հովհաննիսյանը ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահն էր, ինչպես նաև ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի և ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ:

Депутатский мандат Арпине Ованнисян может перейти Карену Бекаряну
Указом президента Армении Сержа Саргсяна, депутат Национального Собрания Арпине Ованнисян назначена министром юстиции Армении, что означает, что прекращаются ее депутатские полномочия. Как сообщает Арменпресс, Ованнисян была избрана депутатом в результате парламентских выборов 2012 года по пропорциональному списку Республиканской партии Армении.
Так как депутатские полномочия Ованнисян прекращены, спикер НС Галуст Саакян должен направить соответствующий документ в ЦИК, чтобы вакантное место депутата занял следующий по списку РПА кандидат. Следующим в пропорциональном списке РПА является председатель ОО «Европейская интеграция» Карен Бекарян.
После назначения Ованнисян министром юстиции Армении, вакантным останутся и другие должности. В частности, Арпине Ованнисян была председателем временной комиссии НС по вопросам этики, а также членом Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и армянской делегации в ПАСЕ.