Միգրանտների պատճառով Հունգարիայի երկաթուղային կայարաններում «շարունակվում Է քաոսը»
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի երկաթուղային կայարաններում «շարունակվում են քաոսն ու խառնաշփոթությունը», քանի որ միգրանտները «փորձում են հեռանալ երկրից եւ հասնել Գերմանիա կամ Ավստրիա»: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը:
Երկրում տարեսկզբից արդեն տրվել Է ավելի քան 140 հազար ապաստանի խնդրագիր, ինչը 58 անգամ ավելի Է, քան 2012 թվականին եւ երեք անգամ ավելի, քան անցյալ տարի, նշել Է նա: «Սպասվում Է, որ այն միգրանտների ընդհանուր թիվը, որոնք կգրանցվեն ապաստան ստանալու համար, այս տարի կհասնի 300 հազարի»,- ասել Է Միլմանը:
Այս տարի միգրանտների մեծ մասը եկել Է Աֆղանստանից, Սիրիայից եւ Իրաքից: Անցյալ շաբաթվա դրությամբ, նրանց 95 տոկոսից ավելին հեռացել Է Հունգարիայից՝ «մի քանի օրվա ընթացքում» ուղեւորվելով Արեւմտյան Եվրոպայի այլ երկրներ:
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության վկայությամբ՝ միգրանտները հրաժարվում են գնալ ընդունման կենտրոններ՝ պնդելով, որ իրենց հնարավորություն ընձեռեն մեկնելու Գերմանիա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На железнодорожных станциях в Венгрии "продолжаются хаос и неразбериха" из-за мигрантов
На железнодорожных станциях в Венгрии "продолжаются хаос и неразбериха", поскольку мигранты "пытаются покинуть страну и добраться до Германии и Австрии". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил на брифинге в Женеве официальный представитель Международной организации по миграции (МОМ) Джоэл Миллман.
В стране с начала года уже подано более 140 тыс. просьб об убежище, что в 58 раз больше, чем в 2012 году и в три раза больше, чем в прошлом году, отметил он. "Ожидается, что общее число мигрантов, которые зарегистрируются на получение убежища, достигнет в этом году 300 тыс.", - сказал Миллман.
Большинство мигрантов в этом году прибыли из Афганистана, Сирии и Ирака. По состоянию на прошлую неделю, более 95% из них покинули Венгрию, направившись в другие страны Западной Европы, "в течение нескольких дней".
По свидетельству МОМ, мигранты отказываются ехать в центры приема, настаивая, чтобы им дали возможность направиться Германию.