Ադրբեջանը փորձում է խաթարել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանին լարվածություն ստեղծելու եղանակով Ադրբեջանը փորձում է խաթարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը: ՀՀԿ ԳՄ նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Դա անընդունելի է թե՛ Արցախի, թե Հայաստանի իշխանությունների համար, քանի որ մեզ համար ընդունելի ձևաչափը բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումն է: Եվ մենք անթույլատրելի և դատապարտելի ենք համարում Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Շարմազանովը նկատեց, որ համապատասխան ոլորտի ներկայացուցիչներն արդեն հանդես են եկել հայտարարություններով՝ շեշտելով, որ ՀՀ Զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունները կփոխհատուցեն բոլոր վնասները, որ կրել են սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները հակառակորդի գնդակոծության հետևանքով: «Այսօր հերոսություն է սահմանամերձ գյուղերում ապրելը: Այդ մարդիկ պետք է լինեն մեր ուշադրության կենտրոնում»,- ընդգծեց  ԱԺ փոխնախագահը:
Նա իր ցավակացությունը հայտնեց հակառակորդի գնդակից զոհված պայմանագրային զինծառայողի հարազատներին՝ շեշտելով, որ ցանկացած մարդկային կորուստ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմից, ընկնում է Ադրբեջանի պատասխանատվության վրա:

Azerbaijan attempts to undermine negotiation process of Karabakh conflict settlement
YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. Azerbaijan attempts to undermine the negotiation process of Karabakh conflict settlement by igniting border tension. The spokesperson of RPA, Vice-President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Eduard Sharmazanov expressed such a viewpoint after the RPA Executive Body session. “It is unacceptable for the authorities of both Armenia and Artsakh because we endorse exclusively peaceful settlement of the conflict in the framework of OSCE Minsk Group. And we condemn the position of Azerbaijan”, Sharmazanov mentioned, “Armenpress” reports.
Sharmazanov noted that representatives of relevant bodies have already issued statements, stressing that the Armenian Armed Forces control the situation. According to him the authorities of Armenia will fully compensate the losses of the citizens of bordering communities.  “Living in a bordering village is an heroic act today. Those people must be in the center of our attention”, stressed the Vice-President of the National Assembly.
He expressed deep sorrow to the relatives of the contract soldier killed by the enemy’s bullet stressing that Azerbaijan is responsible for any casualty from both sides.