ՀՀ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ հակառակորդին զսպելու համար. Սեյրան Օհանյան
ՀՀ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ հակառակորդին զսպելու
համար. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմագծին լիովին վերահսկվում է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` անդրադառնալով Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերին, ինչի հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային մեկ զինծառայող, վիրավորվել Կոթիի երկու քաղաքացիական անձ:
«Վերջին երկու օրերի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ գնդակոծում են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերը, հատկապես Տավուշի մարզի գյուղերը։ Անկասկած, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն ամեն ինչ անում են կանխելու այդ անմարդկային երևույթները, որովհետև գնդակոծվում են խաղաղ բնակավայրերը: Ցավոք, այսօրվա մեր սահմանային կոնֆիգուրացիան այնպես էր ստեղծված, որ որոշ տեղերում, որտեղ հակառակորդն ունի դիրքային առավելություններ, օգտվում է դրանից ` գնդակոծելով դիրքերից: Այս պահի դրությամբ իրավիճակը հանդարտ է»,- ասաց Օհանյանը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ` հակառակորդին զսպելու համար:
Պատասխանելով նյութական կորուստների մասին հարցին` Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ՀՀ ՊՆ-ն տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ ճշտում են, թե ինչ կորուստներ են ունեցել բնակիչները, որպեսզի համապատասխան աջակցություն ցուցաբերվի նրանց:
Միաժամանակ, նախարարը տեղեկացրեց, որ ժամը 18:00-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ՝ «Շանթ-2015» դաշտահրամանատարային զորավարժությունների հետ կապված:

Командование армейского корпуса делает все, чтобы подавить активность противника: министр обороны Армении
Командование армейского корпуса делает все, чтобы подавить активность противника:
министр обороны Армении
Ситуация на армяно-азербайджанской границе полностью контролируется Вооруженными силами Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам министр обороны Армении Сейран Оганян, коснувшись последних событий в связи с нарушением с азербайджанской стороны режима прекращения огня, в результате чего погиб военнослужащий ВС Армении, ранены двое гражданских лиц, проживающих в селе Коти.
«Особенность последних двух дней заключается в том, что стреляют по приграничным селам Армении, особенно, села Тавушской области. Несомненно, подразделения ВС Армении делают все для предотвращения этих нечеловеческих явлений, так как обстреливаются мирные населенные пункты.
К сожалению, сегодняшняя наша пограничная конфигурация такова, что в нескорых участках, где у противника есть привилегии в позиции, он пользуется этим, обстреливая с позиций. На данный момент ситуация спокойная», - сказал Оганян.
Он подчеркнул, что командование армейского корпуса делает все, чтобы подавить активность противника.
Отвечая на вопрос о материальных потерях, Оганян отметил, что министерство обороны Армении вместе с органами местного самоуправления уточняет, какой ущерб был нанесен населению, что оказать соответствующую помощь.
Министр также сообщил, что в 18:00 под председательством президента Армении Сержа Саргсяна началось заседание Совета национальной безопасности в связи со стратегическими командно-штабными учениями «Молния-2015».