ՀՀ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ հակառակորդին զսպելու համար. Սեյրան Օհանյան
ՀՀ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ հակառակորդին զսպելու
համար. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմագծին լիովին վերահսկվում է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` անդրադառնալով Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերին, ինչի հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային մեկ զինծառայող, վիրավորվել Կոթիի երկու քաղաքացիական անձ:
«Վերջին երկու օրերի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ գնդակոծում են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերը, հատկապես Տավուշի մարզի գյուղերը։ Անկասկած, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն ամեն ինչ անում են կանխելու այդ անմարդկային երևույթները, որովհետև գնդակոծվում են խաղաղ բնակավայրերը: Ցավոք, այսօրվա մեր սահմանային կոնֆիգուրացիան այնպես էր ստեղծված, որ որոշ տեղերում, որտեղ հակառակորդն ունի դիրքային առավելություններ, օգտվում է դրանից ` գնդակոծելով դիրքերից: Այս պահի դրությամբ իրավիճակը հանդարտ է»,- ասաց Օհանյանը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ բանակային կորպուսի հրամանատարությունն անում է ամեն ինչ` հակառակորդին զսպելու համար:
Պատասխանելով նյութական կորուստների մասին հարցին` Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ՀՀ ՊՆ-ն տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ ճշտում են, թե ինչ կորուստներ են ունեցել բնակիչները, որպեսզի համապատասխան աջակցություն ցուցաբերվի նրանց:
Միաժամանակ, նախարարը տեղեկացրեց, որ ժամը 18:00-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ՝ «Շանթ-2015» դաշտահրամանատարային զորավարժությունների հետ կապված:

YEREVA, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. Armenia-Azerbaijan border line is entirely under Armenian Armed Forces control. The Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan told about this in an interview with journalists referring to the latest cases of ceasefire violation in the direction of the bordering communities of Tavush Province. One contract soldier died and two civilians were injured during the shooting.
“The particularity of the recent days is that bordering communities of Armenia are fired at, particularly the villages of Tavush Province. No doubt, the units of the Armenian Armed Forces do their best to prevent those inhumane phenomena, because peaceful settlements are kept under fire. Unfortunately, our bordering configuration is set so that in some places, where the rival has positional privileges, makes use of it firing from positions. At this moment the situation is calm”, Ohanyan said.
The Defense Minister emphasized that the Army Corps Command takes all steps to restrain the enemy.
Answering the question about material losses Seyran Ohanyan mentioned that the MOD of the Republic of Armenia together with the local authorities try to make clear the amount of the losses in order to provide them with adequate assistance.
At the same time the Minister informed that in connection with the “Shant-2015” military exercises a National Security Council session was convened at 18:00 chaired by the President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan.