Երկիր մոլորակի բակիչները սեպտեմբերի 27-ին կտեսնեն «գերլուսնի» լրիվ խավարումը. NASA
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկիր մոլորակի տարածաշրջանների մեծ մասի բնակիչները կկարողանան սեպտեմբերի 27-ին դիտել հազվագյուտ աստղագիտական երեւույթ՝ «գերլուսնի» լրիվ խավարումը: Ինչպես սեպտեմբերի 1-ին հաղորդել Է ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտման ազգային վարչությունը (NASA), վերջին անգամ դա տեղի Է ունեցել 1982 թվականին, իսկ հետո կկրկնվի միայն 2033 թվականին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
NASA-ն հիշեցրել Է, որ աստղագետները ոչ պաշտոնապես լիալուսնին «գեր» բնութագրումն են տալիս, երբ նա գտնվում Է երկրամերձ կետում (պերիգեյում), այսինքն՝ Երկրից ամենամոտ հեռավորության վրա: Արեգակնային համակարգում երկնային մարմինների որոշակի դիրքի հետեւանքով այս տարի այդ պահը համընկնում Է Լուսնի լրիվ խավարման հետ:
Գերատեսչությունը նշել Է, որ այս անգամ տեսարանն առանձնապես տպավորիչ կլինի, քանի որ «գերլուսինը» 14 տոկոսով ավելի մեծ եւ 30 տոկոսով ավելի պայծառ կերեւա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

НАСА: жители Земли увидят 27 сентября полное затмение "суперлуны"
Редкое астрономическое явление - полное затмение "суперлуны" - смогут наблюдать жители большинства регионов Земли 27 сентября. Как сообщило во вторник Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА), последний раз оно происходило в 1982 году, а затем повторится лишь в 2033-м.
НАСА напомнило, что астрономы неофициально дают полной Луне характеристику "супер", когда она находится в перигее, то есть на ближайшем расстоянии от Земли. В результате определенного расположения небесных тел в Солнечной системе в нынешнем году этот момент совпадает с полным лунным затмением, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
ведомство отметило, что на этот раз зрелище будет особенно впечатляющим, поскольку "суперлуна" кажется на 14% больше и на 30% ярче обычной.