Ռուսաստանցիները պատմել են իրենց գլխավոր տագնապների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների մեծամասնությունն (78 տոկոսը) անհանգստացած Է երկրում գների աճից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են «Լեւադա կենտրոնի» հարցման արդյունքները, որն անցկացվել Է օգոստոսի 21-24-ին:
Բացի ապրանքների եւ ծառայությունների թանկացումից, հարցման մասնակիցների 42 տոկոսն անհանգստացած Է բնակչության շրջանում տիրող աղքատությունից, 36 տոկոսին հուզում Է գործազրկության աճը, իսկ 32 տոկոսին՝ տնտեսության ճգնաժամը, արդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության վատ վիճակը: 29 տոկոսը դժգոհ Է կոռուպցիայից, իսկ 27 տոկոսը գանգատվել Է ռուբլու փոխարժեքի անկումից: Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմը եւ Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի պատժամիջոցներն անհանգստացնում են հարցման մասնակիցների համապատասխանաբար 22 եւ 12 տոկոսին (հարցին պատասխանելիս հետազոտության մասնակիցները կարող Էին ընտրել պատասխանի մի քանի տարբերակներ):
Ուսումնասիրության մասնակիցներին նաեւ հարցրել են, թե, իրենց կարծիքով, կառավարությունն ինչպես Է գլուխ հանում ֆինանսական ճգնաժամի, գնաճի եւ գործազրկության դեմ պայքարի խնդիրներից: Ռուսաստանցիների 4 տոկոսը պատասխանել Է՝ լավ, 55 տոկոսը՝ միջին չափով, 37 տոկոսը՝ վատ, եւս չորս տոկոսը դժվարացել Է պատասխանել:
Հարցմանը մասնակցել են երկրի 46 տարածաշրջանների 134 բնակավայրերի 18-ից բարձր տարիքի 1600 բնակիչներ: Վիճակագրական սխալանքը չի գերազանցում 3,4 տոկոսը:

Россияне рассказали о своих главных тревогах
Большинство россиян (78 процентов) обеспокоены ростом цен в стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом свидетельствуют результаты опроса «Левада-центра», проведенного 21-24 августа.
Помимо удорожания товаров и услуг, 42 процента респондентов встревожены бедностью среди населения, 36 процентов заботит рост безработицы, а 32 — кризис в экономике, плохое состояние промышленности и сельского хозяйства. 29 процентов недовольны коррупцией, а 27 посетовали на падение курса рубля. Война на Украине и санкции Запада в отношении России волнуют 22 и 12 процентов опрошенных соответственно (при ответе на вопрос участники исследования могли выбрать несколько вариантов ответа).
Респондентов также спросили, как, по их мнению, правительство справляется с задачами по борьбе с финансовым кризисом, инфляцией и безработицей. Четыре процента россиян считают, что хорошо, 55 — средне, 37 — плохо, еще четыре затруднились ответить.
В опросе приняли участие 1600 человек от 18 лет и старше в 134 населенных пунктах 46 регионов страны. Статистическая погрешность не превышает 3,4 процента.